Lasy w Polsce - powierzchnie i rodzaje. Ile jest lasów w Polsce?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Polska w czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów

Polska w czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów

Mamy coraz więcej lasów. Jak informuje serwis Lasy Państwowe od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów zwiększyła się z 21 do prawie 30 proc.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów – podkreślają Lasy Państwowe. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju; rosną na obszarze 9,1 mln ha. Dodatkowo, ich powierzchnia stale rośnie. Na przestrzeni ostatnich lat udało się zwiększyć lesistość kraju z 21 proc. w roku 1945 do blisko 30 proc. obecnie. Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew.

„Polskie lasy są zdrowe i piękne, wiele tracimy, nie odwiedzając ich, a są przecież na wyciągnięcie ręki. (…) Od 1995 do 2012 roku posadzono 33 tys. ha lasów” − podkreśla dyrektor Lasów Państwowych Adam Wasiak.

Na początku wiosny ruszy kampania edukacyjna „Lasy Państwowe. Zapraszamy”, która ma zwrócić uwagę na walory lasów. „Lasy to nasze wspólne dobro. Każdy może z nich nieodpłatnie korzystać przez cały rok, a leśnicy tak przygotowali polskie lasy do aktywnego i atrakcyjnego wypoczynku, aby każdy czuł się w nich komfortowo i bezpiecznie” − ocenił Wasiak. Do dyspozycji jest blisko tysiąc ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, a także 50 ośrodków edukacji leśnych.

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez Zgromadzenie Narodowe ONZ. „Celem tego święta jest pokazanie, jak ważną rolę pełnią lasy. Dają pracę, są źródłem życiodajnego tlenu i pożywienia. To nasze wspólne dobro, dlatego warto, by każdy z nas o nie dbał” – mówi Janusz Zaleski, wiceminister środowiska, Główny Konserwator Przyrody.

Ekologia.pl, źródło: Ministerstwo Środowiska

4.6/5 - (15 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Lasy trzeba chronić, oczywiście. Jednak trzeba sobie przypomnieć, że lasy od zawsze były domem nie tylko dla zwierząt, ptaków, ale także dla człowieka. Jestem zdania, że powinniśmy przywrócić lasom status domu. Niech miasta “zamieszkają” w lasach! Niech każda wolna powierzchnia w mieście będzie zalesiona. Wszystkie pola uprawne powinny być poprzecinane szerokimi na kilkadziesiąt metrów pasami lasów, które zatrzymają groźne, silne wichry i “ściągną” z nieba potrzebne deszcze oraz utrzymają wodę podczas uporczywych opadów. Nie będzie katastrofalnych susz, ni groźnych powodzi. Las da nieograniczoną ilość zdrowej żywności, da ukojenie dla zmęczonych cywilizacją dusz. Sprawi, że ludzie będą dla siebie życzliwsi. Stanie się to tylko oczywiście wtedy, jeśli nie będziemy tam wyrzucać opon samochodowych, telewizorów, całych worków wędzonej ryby, szmat z pobliskich szwalni, pojemników po bitumicznych odpadach i miliona innych rzeczy, tak podobno potrzebnych człowiekowi.

Jeziora to też naturalne formacje z wieloma gatunkami roślin i zwierząt, to ludzie je zanieczyszczają, same jeziora sa dobre:) Ale to prawda, że dawniej tereny Polski porastała puszcza, która jest dla nas najbardziej naturalnym ekosystemem:) Ludzie wycięli puszczę pod pola uprawne niszcząc lasy bezpowrotnie:(

w czołówce? lasy w Polsce powinny zajmować 65-70%. powinno być dużo lasów bukowych a w górach wszystkie tereny powinny być zalesione. każdy lubi lasy. lasy są bardziej pożyteczne niż inne rzeczy tj: jeziora które szkodzą przyrodzie. drodzy ekolodzy powinniście spojrzeć na to co się dzieje nad morzem gdzie ludzie się kąpią i zanieczyszczają wodę. trzeba nawadniać drzewa a drzewa muszą mieć czystą wodę a nie zabrudzona przez ludzi. trzeba inwestować w lasy jodłowe, bukowe i świerkowe. lasy muszą zajmować większa powierzchnię. za mało terenów jest zalesionych niech lasy zajmą 65-70%. niech polska będzie terenem lasów.

Lasy trzeba chronić to dom wielu zwierząt i roślin, płuca Polski, które redukują wiele CO2 oraz regulują mikroklimat oraz wartość estetyczna:) A zycie drzew oraz innych roślin i zwierząt zamieszkujących je jest bezcenne-życie to wartość sama w sobie:)

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!