Prawidłowy sen – jak spać, żeby się wyspać?
Jak spać, żeby się porządnie wyspać? Co decyduje o jakości naszego snu? O procesie snu i czynnikach wpływających korzystnie na jego przebieg opowiadała studentka Katarzyna Ścibek w ramach tegorocznej Nocy Biologów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Sen jest niezbędnym elementem życia każdego człowieka. W czasie snu spada temperatura ciała, praca poszczególnych narządów ulega spowolnieniu i zmniejsza się wydatek energetyczny organizmu. Sen pozwala na ogólny odpoczynek i regenerację. Zapewnia szybsze gojenie się ran oraz umożliwia konsolidację wspomnień. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poprawnie funkcjonować na co dzień. „Bez snu nie da się żyć. Szybciej umrzemy niewyspani niż głodni” – zapewniła Ścibek.
Co zrobić, by maksymalnie wykorzystać dobroczynne właściwości snu? Przede wszystkim należy spać w nocy – radzi Katarzyna Ścibek i dodaje, że wynika to z działania naszego zegara biologicznego. W godzinach wieczornych (około 21.00) w naszym organizmie rozpoczyna się wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności – a proces ten trwa aż do rana (do około 7.30). To właśnie w tym czasie powinniśmy położyć się do łóżka na kilka godzin. A ile godzin należy spać, by się wyspać? Najlepiej na nie mniej niż 7,5 a nie więcej niż 9 – przekonuje Katarzyna Ścibek.
Ważne jest też miejsce, w którym śpimy – należy zadbać o ciszę i świeże powietrze. Nie zaszkodzi też obecność roślin, które dostarczą nam tlen i zapewnią spokój, gdyż „w trakcie snu drgamy z taką samą częstotliwością, co rośliny (12 MHz)” – powiedziała studentka.
Nie obciążajmy układu pokarmowego przed snem, a ostatni posiłek zjedzmy 3-4 godziny przed pójściem spać. „Jeśli zjemy na godzinę przed snem, to nasz organizm zamiast odpoczywać, będzie w nocy ciężko pracował i rano obudzimy się nie dlatego, że się wyspaliśmy, ale dlatego, że skończyliśmy trawić” – powiedziała.
A co się dzieje, gdy jesteśmy niewyspani? Osłabienie układu odpornościowego, spadek szybkości reakcji i zdolności do zapamiętywania informacji, obniżona produkcja glukozy – wymienia Ścibek. Studentka dodała, że niewyspanie sprzyja podejmowaniu ryzykownych zachowań, a także przybieraniu na wadze – cukier, zamiast w energię, jest przekształcany w tłuszcz.
Czy bez snu da się żyć?
Spać trzeba, bo brak snu może doprowadzić nas do szaleństwa. Po 36 godzinach bez snu u ludzi występują symptomy przypominające napad migreny: nadwrażliwość na bodźce, nudności, zamazanie obrazu, uporczywy ból głowy. Po dłuższym okresie spędzonym bez odpoczynku pojawiają się halucynacje i uczucie depersonalizacji – niewyspanie może doprowadzić do psychozy.









Ja muszę mieć siedem godzin snu, żeby mówić o wyspaniu się. Innym wystarcza może i mniej ale dla mnie to minimum. Zima miałam kłopoty z zasypianiem i gdyby nie wsparcie extraspasminy chodziłabym do pracy nieprzytomna.
Prawidłowy sen, to od początku do końca. Nieważne są godziny spania. Istnieją skowronki i sowy. Jedni lubią żyć nocami, a inni podczas dnia. Budzik, to zabójca! Tak należy wyregulować swój sen, żeby budzić się przed budzikiem i wtedy będziemy zdrowi i szczęśliwi…
Tutaj Gościu fajnie opowiada :P
https://www.youtube.com/watch?v=zw_KSO1Ysno&t=8s
„rosliny dostarcza nam tlen”. Co za nieuk napisal te bzdury. Kazdy wie ze rosliny w nocy pobieraja tlen a wydalaja C02 (fotosynteza). Najsmieszniejsze ze to wszystko na portalu zwanym „ekologia.pl”. Ekolodzy powinni wiedziec o tak oczywistych rzeczach.
rośliny pobierają w nocy tlen zamiast go wytwarzać bo po co im CO2 jak nie ma światła?:) a żyć nadal potrzebują. jest to stosunek 1:10 jeśli chodzi o to co później wytwarzają w ciągu dnia ale jednak lepiej wiedzieć. I nie trzymać całego lasu w sypialni :)
Rośliny pobierają dwutlenek węgla a produkują tlen. Między innymi dlatego w lasach jest takie świeże powietrze i ludzie boją się o tzw. Płuca świata (chyba w ameryce). Biologiem nie jestem ale takie podstawowe rzeczy to dzieci wiedzą w przedszkolu. Tak więc nie ma żadnego błędu w powyższym tekście :)
Jak najbardziej :) Ale wydaja mi się, że w tekście nie jest napisane, że rośliny w nocy dostarczają tlen.
Aby spać snem wysokiej jakości należy zadbać o warunki w sypialni. Przede wszystkim o materac, musi być odpowiedniej twardości i wysokiej jakości, jeśli ktoś takiego szuka to na stronce medycznego sklepu są super- viscotherapy sama korzystałam.