Przed nami Wilcza Pełnia Księżyca
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Przed nami Wilcza Pełnia Księżyca

Przed nami Wilcza Pełnia Księżyca

To będzie nie lada gratka dla miłośników astronomii i oglądania nieba. W nocy z 20 na 21 stycznia na niebie pojawi się Superkrwawy Księżyc Wilka. Co to oznacza? Księżyc podczas tzw. superpełni będzie bardziej widoczny i jaśniejszy niż zwykle. Dodatkowo jego tarcza przybierze niepokojący krwisty kolor.

unsplash-logoBryan Goff



W nocy z 20 na 21 stycznia 2019 r. będziemy świadkami niezwykłego zjawiska na niebie. W tym czasie będzie można zaobserwować wyjątkowo duży i jasny Księżyc, którego barwa przybierze rudy kolor. Zjawisko to jest popularnie nazywane „Wilczą superpełnią”.

Z pełnią Księżyca mamy do czynienia wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i jego tarcza jest widoczna w całości. Jednak tym razem nie będzie to taka zwykła pełnia. W nocy z niedzieli na poniedziałek, dojdzie do rzadkiego zjawiska – tzw. superpełni. Oznacza to, że Księżyc w pełni będzie znajdował się bliżej Ziemi niż zwykle. Dzięki temu nasz naturalny satelita będzie świecić znacznie mocniej  – będzie większy o 30 proc. i o 14 proc. jaśniejszy, niż w przypadku zwyczajnej pełni.

Skąd określenie krwawy? Księżyc podczas pełni wchodzi w cień Ziem, zmieniając barwę swej tarczy na czerwony odcień. Kolor ten jest spowodowany przejściem światła słonecznego przez ziemską atmosferę, która zachowuje się jak soczewka zakrzywiająca bieg światła. Działa również jak filtr, przepuszczając więcej światła czerwonego niż niebieskiego, co sprawia, że Księżyc podczas zaćmienia przybiera rudą barwę.

Dlaczego wilczy Księżyc? Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Ta styczniowa nazwana jest Pełnią Wilka (ang. Wolf Full Moon). Tego typu nazw używali rdzenni Amerykanie oraz ludność średniowieczna, nawiązując do tego, że w styczniu wilki wykazywały się większą aktywnością i częściej zaglądały do ludzkich osad w poszukiwaniu pożywienia.

W Europie Superksiężyc będzie można podziwiać od 4:33 polskiego czasu, kiedy to rozpocznie się częściowe zaćmienie Księżyca. Pełne zaćmienie będzie można zobaczyć od 6:12 do 6:45. Krwawy Księżyc można podziwiać gołym okiem, bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu.

Ekologia.pl

 

4.7/5 - (19 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Mimo chłodu warto się wybrać nad ranem za miasto, żeby zobaczyć zaćmienie. Kolejne będzie u nas widać dopiero za 6 lat.
Jeśli chcielibyście je sfotografować to zapraszam na stronę
https://fotografwdrodze.pl/jak-fotografowac-zacmienie-superksiezyca/