Rekultywacja składowisk odpadów na medal
Czy możliwa jest 20-krotna redukcja kosztów rekultywacji składowisk odpadów? Okazuje się, że tak – dzięki metodzie opracowanej przez zespół prof. Zofii Spiak.
Celem badań prowadzonych przez naukowców z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego było wyeliminowanie niekorzystnego oddziaływania nieczynnych składowisk odpadów oraz wytypowanie gatunków roślin do zasadzenia oraz opracowanie procedur postępowania w procesach rekultywacji terenów zdegradowanych.
Wyniki badań okazały się zaskakujące. Okazało się, że wykorzystanie roślin z rodziny bobowatych (łac. Fabaceae) przy rekultywacji składowisko odpadów komunalnych przyczynia się do unieruchomienia metali ciężkich zawartych w podłożu. Poza tym zasiedlenie podłoża roślinami i rozwój życia biologicznego poprzez zwiększenie liczebności i aktywności pożytecznych mikroorganizmów sprzyja wytworzeniu, i to w krótkim czasie, zwartej okrywy roślinnej, której głębokie korzenie poprawiają strukturę i aerację podłoża.
Zdaniem prof. Zofii Spiak metoda ta wiąże się z niskimi nakładami inwestycyjnymi, bowiem nie wymaga ona użycia kosztownej aparatury i sprzętu. Ponadto metoda rekultywacji prof. Spiak umożliwia wykluczenie użycia związków chemicznych oddziaływujących toksycznie na biocenozę.
Wynalazek, doceniony wcześniej przez Wrocławską Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, znalazł międzynarodowe uznanie, zdobywając złoty medal na Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2012, które odbywały się od 15 do 17 listopada w Heysel Expo, w Brukseli.