Ryby rozpoznają ludzkie twarze
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Ryby rozpoznają ludzkie twarze

Ryby rozpoznają ludzkie twarze

Takie zachowanie przypisuje się jedynie ssakom naczelnym, które mają duże, rozwinięte mózgi. A jednak, tę skomplikowaną czynność potrafią wykonywać także ryby. O co chodzi? O zdolność do rozpoznawania ludzkich twarzy.  

Umiejętność rozpoznawania ludzkich twarzy mają Strzelczyki wielkie (Toxotes chatareus)

Umiejętność rozpoznawania ludzkich twarzy mają Strzelczyki wielkie (Toxotes chatareus)


Te zaskakujące zdolności u ryb z rodziny strzelczykowatych odkryli naukowcy z University of Oxford i University of Queensland. Badacze wykazali, że zwierzęta te, mimo braku wyspecjalizowanych ośrodków w mózgu, z 80 proc. skutecznością rozpoznają ludzkie twarze na ekranie komputera.

Badanie polegało na tym, że rybom pokazywano najpierw 2 zdjęcia twarzy i uczono wybierania jednej z nich za pomocą wystrzelenia strumienia wody. Następnie naukowcy prezentowali znaną twarz w towarzystwie innych twarzy. Okazało się, że ryby z 81-procentową dokładnością wybierały twarz, którą wcześniej zapamiętały, nawet wtedy kiedy naukowcy usunęli kolory ze zdjęć.

To pierwszy przypadek, kiedy taką umiejętność zidentyfikowano u ryb. Rozróżnianie ludzkich twarz to bardzo trudne zadanie. To odkrycie jest bardzo ważne, gdyż wcześniej sądzono, że takie skomplikowane czynności mogą wykonywać jedynie naczelne, włączając w to ludzi. Fakt, że strzelczyki wielkie potrafią rozróżniać ludzkie twarze pokazuje, że nie trzeba mieć skomplikowanego mózgu, by tego dokonać – przekonują badacze.

„Odróżnienie ludzkiej twarzy to zaskakująco trudne zadanie, głównie ze względu na fakt, że wszystkie ludzkie twarze mają te same podstawowe cechy. Wszystkie twarze mają dwoje oczu, nos i usta, a zatem, rozróżnić je od siebie, musimy być w stanie zidentyfikować subtelne różnice w ich wyglądzie. Jeśli wziąć pod uwagę podobieństwa w wyglądzie pomiędzy niektórymi członkami rodziny, zadanie to może być bardzo trudne” – powiedziała współautorka badania Cait Newport z Oxford University.

„Myślę, że opinia publiczna będzie zaskoczona tym, jak inteligentne są ryby” – oddała.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.ox.ac.uk/news/2016-06-07-fish-can-recognise-human-faces-new-research-shows-1;
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments