Ścisła ochrona dla Magurskiego Parku Narodowego
Magurski Park Narodowy jest jedną z ostatnich kluczowych ostoi przyrody w polskiej części Karpat. Minimum 60 proc. obszaru Magurskiego Parku Narodowego powinno zostać objętych ochroną ścisłą, która jest najskuteczniejszą formą ochrony procesów naturalnych – apelują ekolodzy z WWF Polska.
− Plan Ochrony zadecyduje o losie Magurskiego Parku Narodowego w kolejnym dwudziestoleciu – mówi Piotr Nieznański z WWF Polska. – Jest też szansą na wyciągnięcie wniosków poprzednich dwóch dekad funkcjonowania tego obszaru. Z pewnością pilnego działania wymaga zwiększenie obszaru ochrony ścisłej z obecnych 12 do 60 procent. Dla porównania w Bieszczadzkim Parku Narodowym ochrona ścisła obejmuje 63 proc., w Gorczańskim 51 proc., natomiast w Tatrzańskim, 11,5 tysiąca hektarów z 21 tysięcy, składających się na powierzchnię tego parku.
Ochrona ścisła jest formą, która najlepiej zabezpiecza procesy naturalne w parku narodowym. W Magurskim Parku Narodowym szczególnie ważnym procesem jest sukcesja naturalna. W Karpatach, które są poddane presji ze strony człowieka, Ostoja Magurska pełni niezwykle ważną rolę siedliska dla trzech dużych drapieżników.
Wnioskujemy o objęcie minimum 60 proc. obszaru Magurskiego Parku Narodowego ochroną ścisłą, która jest najskuteczniejszą formą ochrony procesów naturalnych – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. − Duże obszary ochrony ścisłej to gwarancja spokoju dla dużych drapieżników i karpackiej awifauny, ale też szansa na ocalenie ostatnich fragmentów naturalnych ekosystemów leśnych w polskiej części Karpat. W naszej opinii ochrona ścisła powinna obejmować zwarte tereny szczególnie w południowej części Parku. Należy przy tym zapewnić ich łączność z obecnymi obszarami ochrony ścisłej na północy Parku – Magura i Kamień. Istotne jest również objęcie ochroną ścisłą kompleksów otaczajacych duże enklawy nieleśne, szczególnie Ciechań, Rostajne, Nieznajowa i Żydowskie.
WWF Polska złożył już wnioski w sprawie Planu Ochrony Magurskiego Parku Narodowego. Plan jest szansą na wprowadzenie rozwiązań przyjaznych dla przyrody i uwzględniających ochronę procesów naturalnych. Oprócz uwzględnienia powiększenia obszarów ochrony ścisłej oraz obecności dużych drapieżników, ważne będzie przeniesienie zadań ochronnych, takich jak ewentualne cięcia, przebudowy, wypas, intensywne koszenia na obrzeża zamieszkałych miejscowości. – apelują ekolodzy. Jednocześnie WWF Polska ze swojej strony zadeklarował pomoc we wsparciu rolników mieszkających wokół tego obszaru, poprzez przekazanie, w partnerstwie z Parkiem zabezpieczeń zwierząt hodowlanych.
Parki Narodowe powinny być ściśle chronione:)
Ciebie trzeba by wysiedlic, najlepiej do Tworek albo na ksiezyc
Tak a ludzi mieszkających w tych parkach trzeba wysiedlić żeby nie przeszkadzali pseudo ekologom w pobieraniu jaj z gniazd i śledzenia zwierzyny która szuka spokoju a nie szpiegów za każdym drzewem.