Agresja Rosji na Ukrainę może przyspieszyć zieloną transformację Europy
Niemcy zasygnalizowały w niedzielę zwrot o 180 stopni w kluczowych politykach energetycznych, wysuwając możliwość wydłużenia żywotności elektrowni węglowych, a nawet atomowych, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu.
Do niedawna niemieccy urzędnicy upierali się, że Rosja jest wiarygodnym dostawcą gazu i węgla, a nawet popierali budowę nowego gazociągu przez Morze Bałtyckie, pomimo protestów USA, Polski i Ukrainy.
„Wydarzenia ostatnich kilku dni pokazały nam, że odpowiedzialna, przyszłościowa polityka energetyczna ma decydujące znaczenie nie tylko dla naszej gospodarki i środowiska. Ma ona również decydujące znaczenie dla naszego bezpieczeństwa” – powiedział w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
„Musimy zmienić kurs, aby przezwyciężyć naszą zależność od importu od poszczególnych dostawców energii” – dodał. Będzie to obejmować budowę dwóch terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG), jednego w Brunsbuettel i jednego w Wilhelmshaven, oraz zwiększenie rezerw gazu ziemnego.
Minister gospodarki Robert Habeck ogłosił przyspieszoną rozbudowę mocy w zakresie energii odnawialnej, jako kluczowy element w zmniejszaniu uzależnienia kraju od dostaw rosyjskich paliw kopalnych.
„Zdecydowanie uważam, że obecna sytuacja pomoże w przejściu na energię odnawialną w Niemczech i Europie” – powiedział Habeck The AP. „Ludzie widzą, że jest to nie tylko kwestia związana z klimatem, ale teraz kwestia bezpieczeństwa lub ochrony”.
Według raportu, odpowiednia nowelizacja krajowej ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG) jest gotowa, a udział energii wiatrowej lub słonecznej powinien osiągnąć 80% do 2030 roku.
Do tego czasu moce niemieckiej energetyki wiatrowej na lądzie powinny się podwoić do 110 gigawatów (GW), energia wiatrowa na morzu powinna osiągnąć 30 GW – a energia słoneczna wzrosłaby ponad trzykrotnie do 200 GW.
Także polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany.
Nie możemy kupować od nich ropy, gazu czy węgla – musimy się od nich uniezależnić – powiedział podczas wizyty w Niemczech, premier Morawiecki. Tylko w jakiem kierunku pójdą? Jeszcze nie wiadomo.
- Reuters; "Germany aims to get 100% of energy from renewable sources by 2035"; reuters.com; 2022-02-28;