COP24 - Nie będziemy rezygnować z węgla
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Nie będziemy rezygnować z węgla

Nie będziemy rezygnować z węgla

Mamy zapasy na 200 lat i trudno, żebyśmy z węgla zrezygnowali – powiedział podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda COP24 Katowice fot.  cop24.gov.pl

Prezydent RP Andrzej Duda COP24 Katowice fot. cop24.gov.pl


W poniedziałek, 3 grudnia br., w Katowicach ruszył szczyt klimatyczny COP24. Podczas inauguracyjnego wystąpienia prezydent Andrzej Duda tłumaczył, że w walce ze zmianami klimatu ważna jest „suwerenność energetyczna”. A tą suwerenność ma zapewnić Polsce węgiel.

„My mamy, jak podają eksperci, zapasy węgla na 200 lat i trudno żebyśmy z naszego surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną zapewnioną, całkowicie zrezygnowali. Byłoby to z punktu widzenia polityki, jaką realizuje nasze państwo, dziwne” – powiedział podczas szczytu prezydent.

Z drugiej strony Andrzej Duda zapewniał, że Polska będzie walczyć z emisją gazów cieplarnianych. W jaki sposób? Głównie przez wykorzystanie paliw kopalnych w sposób bardziej efektywny i ekologiczny. Dodał, że przewidziane jest stopniowe zwiększenie ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, głównie z farm wiatrowych na Bałtyku, fotowoltaniki i elektrowni wodnych. W perspektywie znajduje się także energetyka jądrowa. Ale priorytetem jest inwestowanie w czyste technologie węglowe.

Ekolodzy krytycznie oceniają słowa prezydenta. Zwracają uwagę, że prowęglowa polityka krajowa jest szczególnie kompromitująca dla Polski, na którą zwrócone są oczy całego świata w związku z przewodzeniem szczytowi klimatycznemu COP24.

„Musimy w ciągu 12 lat odejść od węgla. Prezydent mówi o 200 latach. Jest to absurdalne oderwanie od rzeczywistości. Głos nauki nie pozostawia cienia wątpliwości, uniknięcie najgorszych skutków kryzysu klimatycznego jest możliwe wyłącznie, jeśli przestaniemy spalać węgiel do 2030 roku.” – mówi Bohdan Pękacki Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.

Ekologia.pl (JS)

4.7/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Greenpeace Polska niech zacznie od takich państw jak USA czy CHINY tam to dopiero dają czadu z węgla.

Mamy zapasy na 200 lat a ściągamy jakieś dziadostwo nawet niepodobne do węgla z Rosji.