Czy dwutlenek tytanu jest niebezpieczny? Dwutlenek tytanu - minerał
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Niebezpieczny dwutlenek tytanu

Niebezpieczny dwutlenek tytanu

Czy domy mogą być niebezpieczne. Okazuje się, ze tak. Powierzchnie budynków, które zostały pokryte materiałami zawierającymi dwutlenek tytanu reagują z zawartymi w powietrzu zanieczyszczeniami chemicznymi, tworząc niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne – alarmuje „Atmospheric Environment”.

Fot.: Dwutlenek tytanu w postaci proszku (Public Domain)

Fot.: Dwutlenek tytanu w postaci proszku (Public Domain)

W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów budowlanych, które z różnych powodów posiadają powierzchnie wzbogacone nanocząstkami dwutlenku tytanu. Przykładem mogą być samoczyszczące szyby czy elewacje, które zawierają dodatek aktywnych fotochemicznie nanocząstek dwutlenku tytanu (TiO2).

okna

fot. pixabay.com

Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z University of Cambridge, nanocząstki dwutlenku tytanu nie tylko skutecznie reagują z brudem na elewacjach czy szybach, niszcząc go i pozostawiając szyby zawsze czyste, ale równie dobrze reagują z innymi substancjami zawartymi w powietrzu − chemicznymi zanieczyszczeniami.

Promieniowanie UV aktywuje nanocząstki dwutlenku tytanu, które w kontakcie z zawartym w powietrzu tlenkiem azotu (NO2) inicjują reakcję przekształcenie NO2 w kwas azotawy – azotowy (III), HONO − w postaci gazu. Jak dowiodły badania, aktywowany TiO2 nie tylko generuje kwas azotawy (środek silnie drażniący układ oddechowy), ale również rodniki tlenowe, hydroksylowe oraz lotne organiczne zanieczyszczenia (VOC).

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
4.6/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
30 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Firma Olimp ma ten składnik nawet w preparatach od oczu, co jest po prostu skandalem, nie rozumiem, jakim cudem Luteina Bio complex nie jest zakazana!

Właśnie kupiłam w sklepie zielarskim Oregano firmy Herbapol. W składzie znajduje się: żelatyna, barwniki: dwutlenek tytanu i tlenki żelaza.
Pytanie do firmy Herbapol: czy to dla zdrowia dodawane są te składniki????

Właśnie kupiłam kapsułki OREGANO w sklepie zielarskim wyprodukowane przez Herbapol. Czytam skład
i co widzę? Ano żelatyna, barwniki:dwutlenek tytanu i tlenki żelaza.
Czy to jest to ZDROWE OREGANO ???????
Może Herbapol się wypowie??

Szanujaca firma solgar magnez cytrynian zawiera jako barwnik dwutlenek tytanu wszedzie badzief

Koncerny farmaceutyczne trują nas od dawna dodając do leków szkodliwe substancje,szczególnie barwniki. Po co komu kolorowe tabletki-szkodliwe?

Dwutlenek tytanu jest półprzewodnikowym. Pod wpływem światła słonecznego następuje wzbudzenie elektronów
Przeskakują na wyższą orbitę.
Wracając na swoją orbitę wypromieniowują kwanty energii o takiej charakterystyce, źe idealnie, jak laserem, przecinają DNA.
Zawierają się w kremach z filtrami UV i stąd taka epidemia czerniaków i innych nowotworów skóry.
Dwutlenek tytanu dodawany jest nawet do węgla aktywnego. Razem z tlenkami żelaza.
Nie wiadomo po co…
Aspartam do tego węgla też dodają…

chryste w niebiosach… nie wiem czy osoby piszace tutaj o zgubnych dla zdrowia skutkach przyjmowania dwutlenku tytanu zdaja sobie sprawe, ze jest to ceramika… a tlenek tytanu o ktorym mowa jest najtrwalszym ze wszystkich zwiazkow tytanu.

tlenek, ktory reagowac w organizmie nie ma jak, bo nie ma z czym. (no chyba, ze ktos najadł sie stezonego kwasu siarkowego, lub kiszki swieca mu ultrafioletem, ale wtedy tlenek tytanu to najmniejsze zmartwienie)
TiO2 przelatuje przez uklad trawienny, nie jest przyjmowany do organizmu bo kwas zoladkowy nie roztworzy tlenku tytanu. to jak powiedziec, ze zjadlem piasek i mnie uczula… autor tego artykulu jak to zazwyczaj bywa jest idiota. sieje panike i nie wyjasnia dzialania mechanizmow ktorymi rzadzi sie fotokataliza, zjawisko na ktorym opiera sie caly artykul.

dla ciekawych, krotko i na temat o zjawisku:

https://www.nanopac.pl/podstrona_pl.php?link=nanotechnologia&t1=fotokataliza_tio2

„nanoczastki tytanu reagujace z brudem”… samo to zdanie mowi bardzo wiele o autorze, jak sie domyslam swietnym ekologu…

„Promieniowanie UV aktywuje nanocząstki dwutlenku tytanu, które w kontakcie z zawartym w powietrzu tlenkiem azotu (NO2) inicjują reakcję przekształcenie NO2 w kwas azotawy” i juz panika… jak to mozliwe ze powstaje kwas azotowy, i to jeszcze pisza, ze w stanie gazowym… a czy zastanowil sie ktos jak to jest pooddychac sobie NO2?? zapraszam do tego by poczytac sobie o zbawiennych wplywach NOx na organizm czlowieka…

Tlenek tytanu jest wykorzystywany w tak wielu materiałach, ze gdyby ktos mial na niego uczulenie to raczej by juz niezyl. co drugi artykul spozywczy, papier, szklo, kosmetyki, farby, czyli wszystko z czym czlowiek spotyka sie na codzien zawiera TiO2 i to w niemalych ilosciach.

jak sie komus chcialo doczytac, gratuluje.

Dziękuję za szczegulnie wyjaśnienie .

Mam wielką prośbę, zamiast pisać dużo i nie na temat, proszę poczytać wypowiedzi znanych Profesorów i naukowców, co mówią na temat szkodliwości TiO2, podaję na dowód tego dwa linki :
https://portal.abczdrowie.pl/dwutlenek-tytanu-a-zdrowie
https://biotechnologia.pl/farmacja/co-wspolnego-ma-bialy-pigment-z-cukrzyca-wiecej-niz-myslisz,18038

Ultradrobny TiO2 o wymiarach cząstek kilkadziesiąt nanometrów to jest ceramika? Więc ta ceramika dysperguje się w wodzie i nanocząstki dwutlenku tytanu wykryto nawet w szwajcarskich rzekach.
Zostąły wypłukane z powłok elewacyjnych przez wodę deszczową.
(Environ Pollut. 2008 Nov;156(2):233-9. doi: 10.1016/j.envpol.2008.08.004)
W tym kontekście trwałość TiO2 jest raczej wadą niż zaletą.

W procesie fotokatalitycznym od powierzchni TiO2 odrywają się rodniki hydroksylowe bardzo aktywne w reakcjach utleniania, również składników białek i DNA, co wykazały badania cytotoksyczności in vivo.
Fakt, że nano-TiO2 z jednej strony jest filtrem UV osłaniając skórę przed nadmiarem promieniowania, ale z drugiej powstające w tym procesie rodniki są dla skóry szkodliwe jest znany od dawna i naukowcy szukają jakiegoś kompromisu, np modyfikując powierzchnię TiO2. Ale zanim znajdą skuteczne rozwiązanie warto uważać z użyciem tych kremów. A przed słońcem zabezpieczać się naturalnym beta-karotenem zawartym w soku z marchwi.







Tlenek tytanu dodawany jest do bardzo wielu leków i produktów spożywczych (kolorowe lukry do pierniczków). Jestem uczulona na tlenek tytanu. Wysypka i powstające na stopach i dłoniach jakby wypalone , bolące plamy. Koszmar.
Produkt ten powinien być zakazany w lekach. Ile już różnych leków i witamin musiałam zaprzestać brać, bo szkodziły. Muszę każdy produkt sprawdzać, czy nie ma w nim tlenku tytanu. Jest to uciążliwe, a w aptekach i to wielu patrzą na mnie jak na intruza.

Bo tam pracują same niedouki.

Od dawna zastanawiam się dlaczego do leków dodawane są różne barwniki,które są szkodliwe? Po to,aby ludziom zaszkodzić na zdrowiu. To jest skandal!!!!

Dokładnie mam to samo. Dermatolog dawał mi leki z dwutlenkiem tytanu co powodowało jeszcze gorsze objawy. Ranki pękały. Poszłam do alergologa to stwierdził że nie wie co mi jest. Sama analizując co wtedy jadłam jak się pojawiły te ranki bąble i wyszło, że leki które brałam miały tytan. Owoce warzywa były kupowane, bo akurat poszłam na studia i jadłam w barach sałatki bo przecież powinny być zdrowe. Żułam gumę w drażetkach. Teraz mam nadal w paru miejscach alergie, bo czasem nawet nie wiem, że tam jest tytan i coś zjem. Ale nawet picia z puszki nie mogę wypić :(

Właśnie kupiłam lek na alergię,wysypki Alermed który też zawiera dwutlenek tytanu.Objawy niepożądane uboczne są wstrząsające które wyczytałam w ulotce.Mam na coś uczulenie,i teraz boję się tego leku brać,dobrze że był niedrogi.

Na opakowaniu lizaków NIMM 2 też jest napisane dwutlenek tytanu ;(

Znajduje się w popularnym leku Stoperan

Znajduje się w każdym leki i każdej paście do zębów

Bzdury

Po co dwutlenek tytanu w tabletkach powlekanych?
Ano po to: jest on doskonałym filtrem UV dzięki czmu unikamy zatruć substancjami powstającymi w wyniku rozkładu substancji leku na szkodliwe spowodowanego promieniowaniem UV!

A jakie widzisz substancje szkodliwe w suplementach wapń i magnez firmy Olimp ,że muszą mieć osłonę dwutlenku tytanu a mają tylko nie wiem po co ?

A może po to? : https://hoga.pl/wiedza/Filtr-grozniejszy-od-slonca/

dwutlenek tytanu ( E171) oprócz takich trucizn jak : czerwień koszenilowa, zółcień pomarańczowa, itd… zawarty jest w otoczce lekarstwa pod nazwą „BILOBIL”

Tak do lekarstw dają dwutlenek tytanu na potęgę nie wiadomo po co.. Żeby były białe?? Pastylki to nie cukierki!

Jest jako barwnik w wielu „lekach”. Po co to jest? Czy jak łykam pastylkę to moje kiszki muszą się delektować jej kolorem? Bo moim oczom to wszystko jedno, łykam i koniec. Chciałabym, żeby lek był lekiem a nie wyglądał. „Gęś wygląda oczami.”
W składzie syropu na kaszel znalazłam substancję powodującą astmę. Koncerny farmaceutyczne chcą, żebyśmy się leczyli a nie wyleczyli.

Nie tylko w Bilobilu – masa innych lekarstw ma w składzie dwutlenek tytanu i w/w barwniki… Zatem – na zdrowie! :/

TiO2 reaguje tylko z dwoma kwasami – siarkowym i fluorowcowym i to w wysokiej temp i stężeniu

Kupilam lek Ceviforte C 1000 prod Novascon Pharmaceuticals Sp.z o.o. Warszawa,w aptece.NA OPAKOWANIU NAPISANO,ZE W OTOCZCE KAPSULKI JEST DWUTLENEK TYTANU. Witamina C przeznacziona do spozyciaw celu poprawienia odpornosci.Czy obecnie Min Zdrowia i Zarzad Aptek sprzedaje nam promieniujaca t

trzeba ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego postawić przed sądem , aby udowodnić mu , że zezwala na wytrucie Polaków „lekami” rakotwórczymi !
W lekach antydepresyjnych , takich, jak : alventa, moklar, czy stimuloton także zawarte są dwutlenek tytanu i tlenki żelaza : żółty, czarny i czerwony …
skandal ! Ludzie nie wiedzą skąd mają raka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Proszę przeczytać ten artykuł o najnowszych badaniach nad cukrzycą typu 2, gdzie wyraźnie Profesor Adam Heller stwierdza obecność TiO2 w trzustce u chorych na tą chorobę, proszę link:
https://biotechnologia.pl/farmacja/co-wspolnego-ma-bialy-pigment-z-cukrzyca-wiecej-niz-myslisz,18038,
Oprócz tego jeszcze jeden artykuł na potwierdzenie, że tego, że związek ten jest toksyczny, link:
https://portal.abczdrowie.pl/dwutlenek-tytanu-a-zdrowie