Ochrona 30% planety może przynieść spore korzyści finansowe
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Ochrona 30% planety może przynieść spore korzyści finansowe

Ochrona 30% planety może przynieść spore korzyści finansowe

Prawie jedna trzecia oceanów i obszarów lądowych na świecie mogłaby zostać objęta ochroną bez szkody dla globalnej gospodarki, a nawet przynieść zaskakujące korzyści ekonomiczne.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Ekosystemy na całym świecie stoją na krawędzi katastrofy ‒ z powodu utraty siedlisk miliony gatunków jest zagrożonych wyginięciem. A gdyby tak co najmniej 30% powierzchni ziemi i oceanów było przedmiotem działań ochronnych, tego masowego wymierania można by uniknąć i przywrócić najważniejsze siedliska ‒ informują naukowcy.


Według raportu organizacji charytatywnej „Kampania na rzecz przyrody” potrzeba około 140 miliardów dolarów, aby objąć 30% lądów i oceanów ochroną.

„Rozszerzenie globalnego obszaru chronionego do co najmniej 30% do 2030 r. jest zasadniczym wymogiem politycznym, aby zatrzymać utratę gatunków na naszej planecie” – mówi dr Stephen Woodley z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

 

„Musimy dać przestrzeń naturze” ‒ dodaje. „Ochrona przyrody zatrzymuje utratę różnorodności biologicznej, pomaga zwalczać zmiany klimatu i zmniejsza ryzyko przyszłych pandemii. To rozsądna polityka publiczna, ekonomiczna, ekologiczna i moralna.”

 

To nie wszystkie korzyści. Raport wskazuje, że ochrona co najmniej 30% powierzchni planety do 2030 r. wzmocni globalną gospodarkę.

 

Obecnie około 15 procent lądów i 7 procent oceanów jest do pewnego stopnia chronione, a koszt tej ochrony to nieco ponad 21 miliardów euro rocznie. Ochrona 30 procent lądu i oceanu planety wymagałaby rocznych inwestycji w wysokości około 124 miliardów euro do 2030 roku. Raport Waldrona stwierdza, że ​​osiągnięcie tego celu przyniosłoby dodatkowe 531 miliardów euro wkładu do światowej gospodarki.

„Jeżeli będziemy chronić 30% lądowej i morskiej przyrody, uzyskamy duży zwrot finansowy” ‒ powiedział Thomas Lovejoy, profesor nauk o środowisku na George Mason University w stanie Wirginia w USA. „To jak ochrona kury znoszącej złote jajka”.

Przywracanie przyrody jest coraz częściej postrzegane jako niezbędne narzędzie, które zapewnia długoterminową ochronę przed skutkami ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak powodzie, sztormy i susze. Na przykład przybrzeżne bagna namorzynowe i rafy koralowe, które przez dziesięciolecia były niszczone, po odbudowie zapewniają cenną ochronę przed powodziami i sztormami, a także pełnią funkcję żłobków dla młodych ryb.

Raport wykazał, że ochrona lasów i namorzynów zmniejszy straty gospodarcze wynikające z kryzysu klimatycznego i innych szkód o wartości od 170 – 534 mld USD rocznie do 2050 r.
 
Wiele korzyści z przywracania przyrody jest mniej namacalnych. Na przykład rosnąca liczba badań wykazała, że kontakt ludzi z naturą z poprawia ich samopoczucie. Raport Campaign for Nature cytuje ostatnie badanie, w którym wartość ekonomiczna obszarów chronionych w oparciu o poprawę zdrowia psychicznego szacuje się na 6 miliardów dolarów rocznie.

 

Jamison Ervin z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju powiedziała, że skoro przyroda zapewnia ludzkości około 125 miliardów dolarów zysku rocznie, to koszt ochrony 30% planety jest nieporównywalnie tani. „Korzyści dla ludzkości są nieobliczalne, a koszt bezczynności jest nie do pomyślenia. Ten raport jednoznacznie mówi nam, że nadszedł czas na finansowanie przyrody, ludzi i planety. ”

Ekologia.pl (JS)

Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/environment/2020/jul/08/protecting-30-planet-could-bolster-economy-study-says; 2020-07-09;
4.7/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments