Pożary, wylesianie i zmiany klimatu zamieniają lasy Unesco w źródła węgla | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Pożary, wylesianie i zmiany klimatu zamieniają lasy Unesco w źródła węgla

Pożary, wylesianie i zmiany klimatu zamieniają lasy Unesco w źródła węgla

Według badań, obszary chronione, takie jak park narodowy Yosemite w USA, obszar Greater Blue Mountains w Australii i tropikalne lasy deszczowe na Sumatrze wyemitowały więcej dwutlenku węgla niż pochłonęły.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Miejsca znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO stanowią ogromny bank węgla – szczególnie lasy, które obejmują obszar dwukrotnie większy od Niemiec. Ale naukowcy byli zaskoczeni i zaniepokojeni odkryciami pierwszej naukowej oceny gazów cieplarnianych emitowanych i pochłanianych przez te miejsca.

Tales Carvalho Resende, kierownik projektu Unesco i współautor raportu, powiedział: „To, co dzieje się na poziomie miejsc światowego dziedzictwa, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet tych, które mają być najlepszymi i najbardziej chronionymi obszarami, znajdują się obecnie pod presją zmian klimatycznych”.

Od Dominikany po Malezję, ekstremalne temperatury, oczyszczanie gruntów pod rolnictwo i pożary spowodowały wzrost emisji z lesistych miejsc wpisanych na listę UNESCO, w tym z Rezerwatu Biosfery Río Plátano w Hondurasie, Międzynarodowego Parku Pokoju Waterton-Glacier w Kanadzie i Uvs Nuur Basin w Rosji i Mongolii.

Analiza zmian zapasów dwutlenku węgla w lasach w 247 miejscach wykazała, że 166 to pochłaniacze netto, a pozostałe 81 są praktycznie neutralne. Ogólnie rzecz biorąc, lasy pochłaniały i magazynowały 190 mln ton CO2 z atmosfery każdego roku, co odpowiada około połowie rocznych emisji z paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii. Jednak analiza wykazała, że presja człowieka na krajobrazy i kryzys klimatyczny prawdopodobnie nadal będą degradować tereny, niszcząc siedliska, czyniąc je mniej odpornymi i bioróżnorodnymi.

 „To błędne koło. Wraz z globalnym ociepleniem masz więcej pożarów. Im więcej pożarów, tym więcej CO2. Więcej CO2 oznacza, że temperatura nadal rośnie.” – powiedział Carvalho Resende.

Autorzy raportu stwierdzili, że rządy powinny skoncentrować się na ochronie przyrody, aby zwalczać kryzysy bioróżnorodności i klimatu – a także podkreślili znaczenie ochrony rdzennych praw dla zachowania ekosystemów leśnych. Oczekuje się, że na Cop26 w Glasgow światowi przywódcy ogłoszą zobowiązanie do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-59065127; 2021-10-28;
5/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments