Produkcja mięsa przyczynia się do ok. 13 tysięcy zgonów każdego roku
Ekologia.pl Wiadomości Świat Produkcja mięsa przyczynia się do ok. 13 tysięcy zgonów każdego roku

Produkcja mięsa przyczynia się do ok. 13 tysięcy zgonów każdego roku

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane produkcją żywności w Stanach Zjednoczonych wiąże się z szacunkową liczbą 15 900 przedwczesnych zgonów rocznie. Z czego 12700 zgonów – około 80% – jest związanych z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Zanieczyszczenie powietrza paliwami kopalnymi jest przyczyną prawie 1 na 5 zgonów na całym świecie każdego roku. Naukowcy od lat wiedzą, że także rolnictwo również może być przyczyną zagonów z tego powodu, ale dopiero badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota zawiera pełne zestawienie zgonów związanych z produkcją konkretnych rodzajów żywności.

„Kiedy myślimy o dużych źródłach zanieczyszczenia powietrza w USA, nasza wyobraźnia zwykle zwraca się ku kominom fabryk i rurom wydechowym” – powiedział Joshua Apte, adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który nie brał udziału w tym badaniu. „Ale okazuje się, że rolnictwo jest również głównym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia powietrza i dlatego powinniśmy o nie dbać dla naszego zdrowia”.

Badanie koncentrowało się na określonym typie zanieczyszczeń, a mianowicie drobnych cząsteczkach pyłowych PM2,5. Unoszą się one w powietrzu, którym oddychamy i mierzą zaledwie ułamek średnicy ludzkiego włosa. Jednak pomimo niewielkich rozmiarów cząsteczki są powiązane z milionami przedwczesnych zgonów na całym świecie. Mikroskopijne cząsteczki PM2,5 mogą osadzać się głęboko w płucach, a nawet przedostawać się do krwiobiegu, zwiększając ryzyko chorób serca, raka i udaru.

Oczywiście rolnictwo też jest źródłem cząsteczek PM2,5, które są wyrzucane do powietrza podczas uprawiania ziemi i spalania paliwa w sprzęcie rolniczym. Ale to tylko część problemu. Produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego zwykle powodują większe zanieczyszczenie powietrza niż rośliny z powodu odpadów i gazów pochodzących od bydła, ale także z powodu nawozów i uprawy ziemi pod paszę, głównie kukurydzę i soję. Badanie wykazało, że większość przedwczesnych zgonów jest związana z emisjami amoniaku z odchodów zwierzęcych i nawozów. Amoniak w powietrzu reaguje z innymi związkami chemicznymi, tworząc niebezpieczne cząstki stałe. Dlatego naukowcy przekonują, że spożywanie mniejszej ilości czerwonego mięsa to jeden z najprostszych sposobów, w jaki konsumenci mogą pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie generowane przez rolnictwo.

Badanie wykazało, że przedwczesne zgony związane z zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa są silnie skoncentrowane w Kalifornii, Pensylwanii, Północnej Karolinie i wzdłuż pasma upraw kukurydzy. Naukowcy zidentyfikowali sposoby, w jakie zarówno konsumenci, jak i rolnicy mogą pomóc w ograniczeniu tego rodzaju zanieczyszczeń.

Badanie pokazuje, że spożywanie mniejszej ilości czerwonego mięsa i przestawienie się na dietę roślinną może przynieść ogromne korzyści zdrowotne. Na przykład pójście w kierunku diety wegetariańskiej, wegańskiej lub fleksitariańskiej może zapobiec od 10700 do 13,100 zgonów rocznie związanych z zanieczyszczeniem powietrza w rolnictwie.

„Śmiertelność związana z jakością powietrza w amerykańskim systemie żywnościowym jest porównywalna ze śmiertelnością z innych źródeł zanieczyszczenia powietrza, takich jak pojazdy silnikowe i produkcja energii elektrycznej. Niemniej jednak emisje związane z żywnością są w niewielkim stopniu regulowane i mniej badane w porównaniu z innymi sektorami ”- powiedział Jason Hill, profesor na Wydziale Bioproduktów i Inżynierii Biosystemów.

Raport stwierdza, że ​​interwencje w gospodarstwach mogą zmniejszyć śmiertelność związaną z PM2,5 o 50 procent. Środki obejmują poprawę gospodarowania odpadami hodowlanymi i nawozami w celu ograniczenia emisji amoniaku, a także zajęcie się pierwotnymi emisjami PM2,5 z upraw, wypalania pól i maszyn. W przypadku zdrowia, przejście na zdrową dietę, obejmującą owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste może nie tylko znacznie zmniejszyć śmiertelność związaną z jakością powietrza w rolnictwie o 68-83 procent, ale także przynieść korzyści zdrowotne i wspierać zrównoważone rolnictwo.

Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.independent.co.uk/climate-change/air-pollution-health-animal-farming-b1844921.html; 2021-05-11;
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments