Soja warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze soi

Fot. dreamstime fot. dreamstime

Soja długo miała znakomitą passę. Nic dziwnego, gdyż soja jest bardzo pożądanym źródłem białka, ma mnóstwo minerałów i pomaga zwalczyć wiele dolegliwości, będących wynikiem niedoboru hormonów. Pojawiły się jednak głosy, że warzywo to może także szkodzić. Czy należy się nimi przejmować?


Soja: pochodzenie i znaczenie dla zdrowia


Największe uprawy soi warzywnej (zwyczajnej), rośliny z rodziny bobowatych, zlokalizowane są na terenie obu Ameryk oraz w Azji. Soja jest płodem jednorocznym, wydającym strąki, w których znajduje się do pięciu cennych ziarenek o kolistym kształcie. Są one ważnym elementem diety wegetarian i wegan, którzy przyrządzają oraz przetwarzają je na wiele ciekawych sposobów. Ale soja zawdzięcza swoją sławę nie tylko rosnącej popularności diety wegetariańskiej. Jest znana i ceniona od wieków, stąd już dawno temu dorobiła się takich określeń, jak „królowa warzyw” czy „żółty klejnot”. Pochodzi z Azji południowo-wschodniej, gdzie uprawia się ją i przetwarza od tysięcy lat. To właśnie mieszkańcom tego obszaru zawdzięczamy takie produkty jak tofu, tempeh czy sos sojowy, coraz chętniej przemycane także do europejskiej kuchni.

Europejczycy jedzą coraz więcej soi, ponieważ rośnie nasza aprobata wobec diety bezmięsnej. Jednak to waśnie w Azji spożywa się szczególnie obfite ilości tego warzywa. Soję uprawiają również rolnicy ze Stanów Zjednoczonych i tam też silnie propaguje się częstsze wykorzystywanie jej w kuchni. Producenci produktów sojowych są nawet uprawnieni do umieszczania na opakowaniach specjalnego oświadczenia o pozytywnym wpływie soi na zdrowie. Chodzi tu głównie o obniżanie poziomu cholesterolu we krwi oraz o zapobieganie miażdżycy i chorobom serca, których częstotliwość występowania nadal stanowi w USA ogromny problem.


Kiełkująca soja fot. Freeimages.com/Roberto Ribeiro
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy