Słonie trzymane w ogrodach zoologicznych „odczuwają ból i cierpienie”
Słonie trzymane w ogrodach zoologicznych doświadczają bólu i cierpienia – twierdzi wiodąca organizacja charytatywna zajmująca się dobrostanem zwierząt, a trzymanie ich w niewoli powinno być stopniowo wycofywane.
W samej Europie w ogrodach zoologicznych trzyma się 580 słoni. W północnoamerykańskich ogrodach zoologicznych znajduje się z kolei prawie 300 zwierząt.Organizacja Born Free twierdzi, że wpływ niewoli na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobrostan oznacza, że większość słoni w europejskich i północnoamerykańskich ogrodach zoologicznych „rozwija i przejawia nienormalne stereotypowe zachowania”.
Obejmuje to „kompulsywne kołysanie się, będące konsekwencją długotrwałych uszkodzeń psychicznych”. Ostrzega również, że „rutynowe trzymanie zwierząt na łańcuchach jest nadal praktykowane w niektórych europejskich ogrodach zoologicznych”. Organizacja alarmuje, że urodzone w niewoli słonie w Wielkiej Brytanii żyją średnio zaledwie 20 lat w porównaniu z 50 latami na wolności, podczas gdy 40% młodych słoni w ogrodach zoologicznych umiera przed ukończeniem piątego roku życia. Born Free informuje również, że liczba przetrzymywanych w niewoli słoni wzrosła w ciągu ostatnich 40 lat „poprzez import schwytanych na wolności osobników”.
Fundacja opisuje słonie jako „wysoce inteligentne i społeczne zwierzęta”, które na wolności „wędrują po rozległych obszarach i żyją do 70 lat w złożonych wielopokoleniowych rodzinach i społeczeństwach”. Ogrody zoologiczne nie są w stanie naśladować dzikich siedlisk ani odtwarzać warunków, które umożliwiają im rozwój.
Raport Elephants in Zoos: A Legacy of Shame identyfikuje ogrody zoologiczne jako „konsumentów słoni” i stwierdza, że chwytanie dzikich zwierząt w celu „zniewolenia ich” ma wpływ na stabilność społeczną i ochronę dzikich populacji, co ma poważny wpływ na szersze ekosystemy, których istotną częścią są słonie.
Fundacja Born Free została nazwana na cześć filmu „Born Free” z 1966 roku, który opowiadał historię udanej rehabilitacji młodej lwicy na wolności. Jednak współzałożyciel i prezes wykonawczy Will Travers – którego rodzice zagrali w filmie – mówi, że organizacja charytatywna została założona w wyniku śmierci młodej samicy słonia afrykańskiego w londyńskim zoo w 1983 roku. Słoń o imieniu Pole Pole został przysłany w prezencie z Kenii po tym, jak wraz z rodzicami wystąpił w filmie. Ranny po próbie przeniesienia do innego zoo w Wielkiej Brytanii Polak został uśpiony.
Travers twierdzi, że poszczególne historie są wspierane przez „lawinę danych i analiz” dowodzących, że próby rozmnażania i trzymania słoni w niewoli nie powiodły się – i twierdzi, że próby poprawy warunków społecznych lub zwiększenia rozmiarów wybiegów są nieuzasadnione.
Will Travers dodał: „Słonie nie należą do ogrodów zoologicznych. Słoń, którego smutna śmierć w londyńskim zoo w 1983 roku zapoczątkowała powstanie czegoś, co miało stać się Fundacją Born Free, był tylko kolejną tragiczną statystyką. Bądźmy odważni. Bądźmy odważni. Bądźmy pryncypialni. Zatrzymajmy to teraz.”
- Born Free; "Elephants in Zoos: A Legacy of Shame"; bornfree.org.uk; 2022-05-05;