Tak gorąco jeszcze nie było!
Ostatni miesiąc był najgorętszym czerwcem w historii meteorologicznych pomiarów. Takie fale upałów w przyszłości będą się powtarzały, ale będą też miały tendencję do wydłużania się ‒ ostrzegają naukowcy.
Dane dostarczone przez Copernicus Climate Change Service (C3S), pokazały, że średnia temperatura na świecie w czerwcu 2019 r. była najwyższa w historii pomiarów meteorologicznych. W Europie temperatura była o 3 st. C wyższa od średniej z czerwca sprzed stu lat, a globalnie była wyższa o ponad 1 st. C. Ponadto fale upałów uderzające w Europę są częstsze i bardziej dotkliwe niż przewidywały wcześniejsze modele klimatyczne.
Europejska fala upałów złamała rekordy temperatury w wielu lokalizacjach we Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech i Hiszpanii. We Francji 28 czerwca rekord został pobity o ponad 1,5 C, kiedy w pobliżu miasta Nîmes odnotowano 45,9 st. C.
Dr Friederike Otto z Uniwersytetu w Oksfordzie, jeden z naukowców stojących za nową analizą, powiedział: „To nam przypomina, że zmiany klimatyczne zachodzą tu i teraz. To nie jest problem tylko naszych dzieci. ”
Inny członek zespołu, Geert Jan van Oldenborgh, z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego, powiedział: „Jeśli obserwowany trend będzie kontynuowany, [nawet] przy paryskim celu 2 st. C takie fale upałów będą normą w czerwcu.”
W najnowszym badaniu przeanalizowano najgorętszy trzydniowy okres upałów w zeszłym miesiącu we Francji – od 26 do 28 czerwca. Naukowcy wykorzystali średnie dzienne temperatury, ponieważ są one lepszym wskaźnikiem wpływu na zdrowie niż temperatury maksymalne lub minimalne. Średnia dla tych trzech dni i nocy wynosiła 27,5 ° C.
Naukowcy wykorzystali zapisy temperatury sięgające 1901 r., by ocenić prawdopodobieństwo takich ekstremalnych upałów w przeszłości. Zbadali także modele klimatyczne, by ocenić wpływ globalnego ocieplenia. Na podstawie tych analiz badacze doszli do wniosku, że zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka spowodowały, że w przyszłości prawdopodobnie zobaczymy więcej takich wydarzeń. Naukowcy wskazują, że te ekstremalne temperatury mogą wynikać też częściowo ze zmian w użytkowaniu gruntów, wilgotności gleby i nawadniania, rozwoju miast i zanieczyszczenia powietrza, które również mogą wpływać na temperaturę.
- https://www.theguardian.com/science/2019/jul/02/climate-change-european-heatwave-likelier; 2019-07-03;
- https://www.worldweatherattribution.org/human-contribution-to-record-breaking-june-2019-heatwave-in-france/; 2019-07-03;