Dwie pszczoły współpracują przy zdejmowaniu nakrętki z butelki Fanty
Ekologia.pl Wiadomości Te dwie pszczoły zrobiły coś niewiarygodnego, by dostać się do napoju – musisz to zobaczyć!

Te dwie pszczoły zrobiły coś niewiarygodnego, by dostać się do napoju – musisz to zobaczyć!

Pszczoły są znane przede wszystkim jako nieocenieni zapylacze, kluczowi dla naszego ekosystemu, ale ich talenty wykraczają daleko poza tę rolę. Te sprytne owady wykazują zdolności matematyczne, rozpoznają twarze, a nawet potrafią korzystać z narzędzi! Dowodem na to może być nagranie z 2021 roku, które stało się viralem na platformie X (dawniej Twitter). Uchwycono na nim dwie pszczoły odkręcające pomarańczową nakrętkę butelki z napojem gazowanym, by dostać się do słodkiego płynu. Zdarzenie zarejestrowano w São Paulo w Brazylii, podczas przerwy obiadowej jednego z pracowników.

Pszczoły to zwierzęta, bez których świat by nie istniał

Pszczoły są mądrzejsze niż myślimy. Fot. wirestock/envato

Widok małych owadów współpracujących w tak skomplikowany sposób wprawił internautów w osłupienie. Jak coś tak niewielkiego jak mózg pszczoły może przejawiać tak zaawansowane zdolności? To pytanie stawia pod znakiem zapytania nasze dotychczasowe postrzeganie inteligencji zwierząt, gdzie wielkość mózgu często była utożsamiana z możliwościami poznawczymi.

 

Już w latach 60. zoolog Karl von Frisch, późniejszy laureat Nagrody Nobla, zauważył, że mózgi trzmieli są niewiarygodnie małe, sugerując, że ich zachowanie to wynik wyłącznie instynktu. Jednak od tamtej pory badania wielokrotnie udowodniły, że pszczoły mają zdolności o wiele bardziej wyrafinowane, niż sądzono. Pomimo mikroskopijnej wielkości – ich mózg to zaledwie 0,0002% wielkości ludzkiego – pszczoły potrafią liczyć, wykonywać proste równania matematyczne, uczyć się przez naśladownictwo, a nawet stosować narzędzia.

Przykładem jest eksperyment z 2017 roku, w którym trzmiele nauczyły się używać piłki, by zdobywać nagrody. Owady musiały naśladować ruchy innych pszczół i uczyć się na ich błędach, co wykonywały z zadziwiającą łatwością. „Kiedyś użycie narzędzi przypisywano wyłącznie ludziom, później naczelnym i ptakom. Teraz widzimy, że wiele gatunków potrafi kreatywnie wykorzystać przedmioty do osiągnięcia celu” – podkreślili naukowcy.

Możliwości poznawcze pszczół mogą wynikać ze złożoności ich mózgów – pojedyncze neurony mogą łączyć się z aż 100 000 innych komórek. To kompaktowe centrum obliczeniowe pozwala im realizować zadania, które dawniej uważano za domenę wyłącznie dużych mózgów.

Czy pszczoły z São Paulo po prostu miały szczęście, instynktownie manipulując nakrętką? Czy może ich zachowanie to dowód na zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów? Niezależnie od odpowiedzi, te owady wciąż nas zaskakują. Następnym razem, gdy będziesz spędzać czas na świeżym powietrzu, lepiej miej oko na swoją butelkę – pszczoły mogą mieć ochotę na jej słodką zawartość!

 

Bibliografia
  1. Carly Cassella; "'Unbelievable' Video Shows 2 Bees Working Together to Open a Bottle of Soda"; https://www.sciencealert.com/unbelievable-video-shows-2-bees-working-together-to-open-a-bottle-of-soda; 20-11-2024;
5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments