W fortyfikacjach hibernuje około 37 tysięcy nietoperzy
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze W fortyfikacjach hibernuje około 37 tysięcy nietoperzy

W fortyfikacjach hibernuje około 37 tysięcy nietoperzy

36 649 osobników z 9 gatunków – tyle nietoperzy hibernuje w podziemiach i obiektach wolnostojących Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To liczba imponująca, niewiele mniejsza niż w rekordowych latach 2008 i 2013, gdzie odnotowano ponad 37 tysięcy latających ssaków.

Liczenie nietoperzy zimujących w podziemiach i obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

Liczenie nietoperzy zimujących w podziemiach i obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego


Wśród zimujących nietoperzy dominuje nocek duży Myotis motis, którego liczebność w tym roku wyniosła 27 690 osobników. Analizując 10. letni okres obserwacji najnowszy wynik jest dowodem na to, że populacja nietoperzy, które zimują w podziemiach MRU, jest stabilna i od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

Liczenie nietoperzy odbyło się w dniach 11-12 stycznia 2014 r., na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. W dwudniowej akcji liczenia wzięli udział chiropterolodzy z całej Polski, w sumie 35 osób.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to system korytarzy i komór oraz naziemnych bunkrów, zbudowanych przez Niemców w latach 30. i w czasie II wojny światowej. Chiropterolodzy oceniają, że nietoperze przyciągają tam korzystne warunki do hibernacji m.in. stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza.  

Obiekty te wchodzą w skład rezerwatu przyrody Nietoperek oraz obszaru Natura 2000 Nietoperek PLH 080003.

Liczenie nietoperzy zimujących w podziemiach i obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego na terenie rezerwatu i obszaru Nietoperek – 11-12 stycznia 2014 r. Fot. www.gdos.gov.pl

Wśród zimujących nietoperzy dominuje nocek duży Myotis motis, którego liczebność w tym roku wyniosła 27 690 osobników, Fot. www.gdos.gov.pl

Ekologia.pl

Zdjęcia pochodzą ze strony Fot. www.gdos.gov.pl

4.8/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrze, że na razie sobie radzą:)

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!