Zimą wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zimą wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza

Zimą wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza

Problem palenia śmieci w domowych piecach występuje  w wielu miejscach naszego kraju i to bez względu na rodzaj miejscowości. Skutki bywają uciążliwe zarówno dla mieszkańców wsi jak i dużych miast.

Fot.: sxc.hu

Fot.: sxc.hu

Fakt, że ktoś pali śmieci niestety trudno udowodnić, ponieważ nie sposób brać próbę sadzową z każdego komina. Najgorsze skutki przynosi spalanie plastikowych butelek i gumy.

Najbardziej niebezpieczne jest palenie plastików, są trujące ponieważ wydzielają szkodliwe dioksyny. W domowym piecu nie można uzyskać na tyle wysokiej temperatury, by taką plastikową butelkę bezpiecznie spalić.

Badania poziomu zanieczyszczenia powietrza wykazują, że jest ono wyższe zimą niż w pozostałych porach roku, choć niekoniecznie jest to spowodowane paleniem śmieci.

Szkodliwe może być również palenie słabej jakości węgla. Najwięcej jest tlenków azotu i dwutlenku siarki powstałych w wyniku spalania tańszego, a więc niskiej jakości węgla.

Bank Ochrony Środowiska udziela preferencyjnych kredytów na inwestycje poprawiające stan środowiska. Mogą to być piece na ekologiczny opał.

Ekologia.pl
4.9/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Czy ktoś wie gdzie można zgłosić niesamowity smog w w całej Kotlinie Oświęcimskiej ,najgorszy jest on w skupiskach wiejskich takich jak Nowa Wieś k. Kęt ( blisko 700 domów i tyle samo dymiących kominów – obliczyłem mniej więcej że sama Nowa Wieś spala ok. 5000 tyś ton węgla w sezonie grzewczym pobliskie Kęty stanowią już trochę mniejsze zagrożenie ponieważ większość mieszkańców Kęt mieszka w blokach ogrzewanych z centralnej kotłowni w Zakładzie Metali Lekkich ale jest tam również z kilkaset domów opalanych węglem ,kolejne Bielany skupisko podobne do Nowej Wsi ale nieco mniejsze ,Bulowice tu jest troszkę lepiej bo wioska jest rozciągnieta …Gdzie interweniować i jak smog jest już tak poważny że po prostu czuje się go wszędzie smak w ustach,śmierdzą ubrania ,nawet sierść kotów i psów .Miejscowe władze od lat nic w tej kwesti nie robią ! a przecież można by wdrożyć jakieś projekty typu pozyskanie jakichś unijnych funduszy na docieplanie budynków i docelowe przejście na gaz …Tu u nas już naprawde nie pali się śmieciami bo plastiki są zabierane za darmo ale w takich skupiskach domów palenie węglem to po prostu jakaś paranoja…Ratunku!!! Zaczynają chorować ludzie ! mój ojciec z niewydolnością serca prawdopodobnie zmarł przedwcześnie z tego powodu !