Borowik purpurowy (Rubroboletus rhodoxanthus (Krombh.) Kuan Zhao & Zhu L. Yang)

Nazywany/a też: borowik czerwonotrzonowy, grzyb trujący

By This image was created by user Gerhard Koller (Gerhard) at Mushroom Observer, a source for mycological images.You can contact this user here. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Borowik purpurowy jest grzybem trującym, który w Polsce występuje rzadko.

  1. Sezon
  2. Występowanie
  3. Wygląd
  4. Właściwości
  5. Zastosowanie
  6. Galeria zdjęć

Sezon

Borowik purpurowy rośnie w sezonie od lata do jesieni.

Czy wiesz, że...
  • Gatunek ten znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem E - jest to grzyb wymierający.
  • Rhodoxanthus oznacza kolor różowy i żółty.
  • Polska nazwa została nadana w 1960 roku przez Alinę Skirgiełło.

Występowanie

Borowik purpurowy występuje w lasach liściastych. Znaleźć go można głównie pod bukami i dębami. Lubi gleby wapienne i ciepłe miejsca - odsłonięte lasy. Spotkać go można w podobnych miejscach, co borowika szatańskiego, który jest również grzybem trującym.

Wygląd

Kapelusz borowika purpurowego osiąga średnicę od 5 do 20 cm. U młodych okazów ma półkolisty kształt, później przybiera kształt poduszkowaty, finalnie staje się płaski i spłaszczony. Barwa od białawej, białożółtej do żółtobrązowej. Brzegi kapelusza mogą mieć zabarwienie czerwonawe. U młodych okazów są podwinięte. Powierzchnia na początku jest pilśniowata, później staje się naga, gładka i nieco lepka w dotyku.

Rurki są wygięte przy trzonie. Na początku mają barwę żółtą, później są żółtozielone. Po uszkodzeniu mają barwę szarawozieloną.  Pory są niewielkie - u młodych grzybów są barwy żółtej, później karminowoczerwowanej, by na końcu stać się brudnooliwkowe.

Trzon osiąga wysokość od 5 do 12 i grubość od 3 do 5 cm. Na początku ma kształt beczułki, u starszych okazów jest walcowaty. Powierzchnia u góry jest żywożółta, u dołu jest karminowoczerwona. Na całej długości pokryty jest siateczką o purpurowej barwie, przez co zyskuje on właśnie taki kolor. U starszych okazów kolor siateczki zmienia się w żywoczerwony, a później brązowoczerwony pośrodku trzonu i brązowy na dole trzonu.

Miąższ ma twardą konsystencję na kapeluszu i miękką w trzonie. Smak i zapach są nieokreślone, choć niektóre źródła podają, że smak jest bardzo słaby, a zapach zaś łagodny. Ma barwę bladożółtą, która zmienia się po przecięciu na szarozieloną.

Wysyp zarodników oliwkowy.

Właściwości

Borowik purpurowy jest grzybem niejadalnym, trującym.

Zastosowanie

Ze względu na właściwości trujące borowik purpurowy nie posiada żadnego zastosowania.

Okres zbiorów

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
By This image was created by user Gerhard Koller (Gerhard) at Mushroom Observer, a source for mycological images.You can contact this user here. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons By This image was created by user Gerhard Koller (Gerhard) at Mushroom Observer, a source for mycological images.You can contact this user here. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By This image was created by user Gerhard Koller (Gerhard) at Mushroom Observer, a source for mycological images.You can contact this user here. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy