Bernikla białolica (Branta leucopsis)

Nazywany/a też: gęś bernikla

Bernikla białolica, fot. M Rose/Shutterstock
Średniej wielkości ptak wodny, nieco mniejszy od gęsi zbożowej. Do Polski rzadko zalatuje. W locie widoczne ciemne prążki na jasnoszarym skrzydle oraz mocny kontrast między ubarwieniem spodu ciała a piersią. Gdy lecą w stadzie, formują się w nieregularną literę U.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Głowa biała (czasem z żółtym odcieniem), okrągła, z czarnym kantarkiem. Tęczówki oczu ciemne. Dziób, mały, ciemny, stożkowaty. Szyja stosunkowo krótka. Nogi ciemne, duże, mocne. Sylwetka dosyć krępa. Ogon krótki, czarny. W ubarwieniu ciała dominuje czerń i biel. Ciemię, kark, szyja oraz pierś czarne. Wierzch ciała szarawy, w czarno-białe prążki. Wierzch skrzydeł jasnoszarawy, spód nieco jaśniejszy. Spód srebrzystobiały, boki prążkowane. Dymorfizm płciowy niewidoczny. Samce są większe od samic. Osobniki młodociane podobne do dorosłych, rozróżniane po niejednolicie czarnej piersi oraz szyi, po rozmytych bokach, dodatkowo wierzch ciała u nich jest bardziej brunatny.
Czy wiesz, że...Gniazdo umieszczone jest na półce skalnej, wysoko nad ziemią. Pisklęta żeby je opuścić muszą skoczyć nieraz, z dużej wysokości. Przed kontuzjami chroni je puch pisklęcy, amortyzujący upadek.

Występowanie

Zamieszkuje wybrzeża Grenlandii, Spitsbergen i okoliczne wyspy, Nową Ziemię oraz nielicznie Półwysep Skandynawski. Zimuje na wybrzeżu Morza Północnego. Do Polski zalatuje sporadycznie.

Biotop

Zamieszkuje nagie, strome skaliste wybrzeża morskie i okolice arktycznych jezior i rzek.

Lęgi

Monogamiczny. Gnieździ się w koloniach, na skałach. Gniazdo (używane jest co roku) w zagłębieniu na ziemi, mocno wyścielone ciemnoszarymi piórami puchowymi. Jeden lęg w roku. Samica składa średnio 4-5 jasnych jaj. Wysiadywanie jaj trwa około 24-25 dni. W tym czasie samiec strzeże gniazda. Samodzielność zyskują po 6 tygodniach. W 7 tygodniu życia zyskują lotność. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia.

Pokarm

Gatunek roślinożerny. Żywi się liśćmi, łodygami, trawami, roślinnością wodną, ziołami. Rzadziej owadami, mięczakami oraz skorupiakami. Żeruje głównie na lądzie.
Bernikla białolica, fot. M Rose/Shutterstock Bernikla białolica, fot. M Rose/Shutterstock

Galeria zdjęć

Bernikla białolica, fot. M Rose/ShutterstockBernikla białolica, fot. Nick Pecker/Shutterstock
Bernikla białolica, fot. ChWeiss/ShutterstockBernikla białolica, fot. Erni/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Branta
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź