Chwytnica kolorowa (Agalychnis callidryas)

Nazywany/a też: chwytnica czerwonooka, rzekotka czerwonooka

Źródło: Wikipedia
Średniej wielkości rzekotka o smukłym ciele z długimi kończynami. Palce zakończone przylgami co umożliwia jej wspinanie się po gładkich, śliskich powierzchniach. Głowa stosunkowo duża z wyłupiastymi oczami o rubinowo-czerwonej tęczówce. Podstawowym ubarwieniem jest zieleń, najczęściej w odcieniu szmaragdowym, spód ciała jaśniejszy, kremowy. Boki ciała oraz wewnętrzna powierzchnia kończyn jest błękitna, a palce przyjmują barwę pomarańczową. Na bokach ciała widocznych jest kilka ciemniejszych, czarno-niebieskich  plam przeważnie z kremowa obwódką. Samce są nieznacznie mniejsze od samic i przeważnie nieco bardziej kontrastowo ubarwione..
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Chwytnica występuje na obszarze Ameryki Środkowej, gdzie spotykana jest w południowym Meksyku, Panamie, Nikaragui, Kostaryce i Kolumbii.
Czy wiesz, że...
  • Przylgi na palcach ułatwiają jej poruszanie się wśród gładkich i śliskich powierzchni. Siła przyczepu jest tak duża, że chwytnica może bezpiecznie zawisnąć, utrzymując ciężar ciała  tylko jedną kończyną..
  • Z uwagi na piękne, spektakularne ubarwienie jest chętnie trzymana w terrariach przez hobbystów amatorów. Jest jednak wrażliwa na stres i brak higieny stąd powinna być trzymana tylko przez doświadczonych terrarystów.

Środowisko i tryb życia

Spotykana w koronach drzew w deszczowych lasach tropikalnych, jedynie na okres godów schodzi na krzewy i niższa roślinność znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie różnego rodzaju cieków wodnych. Zamieszkuje przeważnie lasy porastające doliny rzeczne. Aktywne nocą, kiedy wędrują wśród liści poszukując pokarmu. W ciągu dnia przycupnięte wśród liści, z podkurczonymi kończynami, dzięki soczyście zielonemu ubarwieniu staja się praktycznie niewidoczne.  

Rozmnażanie

Do godów przystępują w okresie pory deszczowej. Jaja są składane na dużych liściach zwisających nad woda, w jednym pakiecie może być ich do 60 sztuk. Po upływie 2-5 dni z jaj legną się kijanki, które chwilę po uwolnieniu się z osłonek jajowych spadają bezpośrednio do wody. Do metamorfozy dochodzi przeważnie około dwa - trzy miesiące później.

Pokarm

Chwytnice polują na wszelkie drobne bezkręgowce, najczęściej są to różne gatunki owadów. Kijanki, podobnie jak larwalne stadia wielu płazów odżywiają się pokarmem roślinnym, odfiltrowując glony z wody lub zeskrobując je z roślin wodnych.
Chwytnica kolorowa, Agalychnis callidryas, Red-eyed Treefrog Źródło: Wikipedia

Galeria zdjęć

Chwytnica kolorowa, Agalychnis callidryas, Red-eyed Treefrog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Rzekotkowate
Rodzaj:Agalychnis
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy