Rzekotka australijska - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Rzekotkowate Litoria Rzekotka australijska
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Rzekotka australijska (Litoria caerulea)

Nazywana/y także: rzekotka szmaragdowa, australorzekotka szmaragdowa, litoria wielkopalca
Rzekotka australijska, Litoria caerulea, Australian Green Tree Frog
Spis treści

Rzekotka australijska zwana inaczej szmaragdową to duża rzekotka o masywnym ciele i zmiennym ubarwieniu. Jest jednym z najpopularniejszych płazów w hodowli amatorskiej.

Wygląd

Rzekotka australijska jest jednym z największych płazów w obrębie rodziny. Głowa duża o zaokrąglonym pysku, oczy duże z poziomą źrenicą, o  złotawej tęczówce. Palce duże, zakończone przylgami, u dobrze odżywionych osobników skóra jest pofałdowana. Ubarwienie ciała zmienne, przeważnie jasnozielone lub turkusowe, ale może być także brązowawe, oliwkowozielone lub niebieskozielone. Kolorystyka jest uzależniona zarówno od indywidualnych cech osobnika jak i oświetlenia, temperatury, wilgotności oraz nastroju zwierzęcia. Samice są większe i masywniejsze od samców.

Występowanie

Rzekotka australijska jest spotykana na dużym obszarze północno-wschodniej Australii, a także na Nowej Zelandii i na Nowej Gwinei.

Środowisko i tryb życia

Rzekotka australijska zasiedla wilgotne, tropikalne lasy deszczowe, często spotykana w pobliżu zbiorników wodnych. Dzień spędzają przeważnie w ukryciu, aktywne staja się z nadejściem zmierzchu i nocą, kiedy to polują. Obfitość owadów w pobliżu siedzib ludzkich sprawia, że wieczorami często można ja spotkać jak poluje w pobliżu domostw, murków a także w ogrodach.
 

Rozmnażanie

Rzekotka australijska wraz z nastaniem pory wilgotnej dochodzi do godów. Samce wabią partnerki donośnym rechotem. W tym okresie rzekotki, podobnie jak nasze krajowe płazy, ściągają ze wszystkich stron do najbliższych zbiorników wodnych o stojącej wodzie. Samica trzymana w ampleksusie przez samca, składa do 2000 jaj, w kłębach po 100-200 sztuk, najczęściej wśród roślin wodnych. Po kilku dniach lęgną się kijanki, które intensywnie żerują. Do przeobrażenia dochodzi po 4-6 tygodniach, kijanki maja wtedy około 4 cm długości. Świeżo przeobrażone rzekotki australijskie mierzą niespełna 2 cm długości.

Pokarm

Rzekotka australijska to żarłoczny płaz polujący na rozmaite bezkręgowce, głównie owady i niewielkie pajęczaki.  W niewoli dieta oparta o owady (karaczany, świerszcze) jest niekiedy uzupełniana o mysie noworodki.

4.7/5 - (20 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!