Czajka (Vanellus vanellus)

Nazywany/a też: czajka pospolita, czajka zwyczajna

Fot. Marek Szczepanek
Czajka to dość duży ptak z rodziny siewkowatych. W oczy rzucają się długie pióra na główce – tworzą efektowny i nieco wygięty czub. Dominujące kolory jego ubarwienia to biały i czarny. Ciemny wierzch ma dodatkowo zielonkawy połysk. Z kolei spód i ogon mają biały kolor. Ogon wieńczy ponadto ciemna pręga. Kiedy czajka wzbija się w powietrze, dobrze widać białe podskrzydłowe pokrywy.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm:
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Czajka upodobała sobie tereny podmokłe. Pojawia się w dolinach rzek, na łąkach, torfowiskach, na polach uprawnych i ugorach.  
Czy wiesz, że...Pisklęta czajki, na sygnał rodziców, kryją się w ziemi, między roślinami i kamieniami, co pozwala im skuteczniej unikać drapieżników; kiedy w pobliżu pojawia się intruz, młode ptaki zamierają w bezruchu i czekają spokojnie aż niebezpieczeństwo minie;

Występowanie

Zamieszkuje  umiarkowaną strefę Azji, jest szeroko rozpowszechniona w Europie. Niechętnie gniazduje w krajach basenu Morza Śródziemnego. Omija także wysokie góry: Alpy i  Pireneje. Zimuje w Europie zachodniej, Indiach, południowych Chinach, a także w północnej Afryce. W Polsce czajka jest szeroko rozpowszechniona i średnio liczna. Jej populacja w naszym kraju znacznie przekracza 100 tys. par. Można ją spotkać m.in. nad Biebrzą, górną Narwią, nad Pilicą i dolnym Bugiem.

Lęgi

W kwietniu i maju składa 4 jaja o maskującym ubarwianiu. Gniazdo znajduje się zwykle w płytkich nieckach na ziemi. Młode mogą poderwać się do lotu po ok. 35 dniach.

Pokarm:

Czajka żywi się owadami, ślimakami, nie gardzi dżdżownicami. W jadłospisie czajki można odnaleźć też niewielkie ilości roślin.
Czajka, Vanellus vanellus, Northern Lapwing Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Czajka, Vanellus vanellus, Northern LapwingCzajkaCzajkaCzajkaCzajkaCzajka
Czajka, Vanellus vanellus, Northern LapwingCzajkaCzajkaCzajkaCzajkaCzajkaCzajka

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzaj:Vanellus
Gatunek:Czajka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy