Delfin zwyczajny (Delphinus delphis)

Nazywany/a też: delfin zwyczajny krótkopyski, delfin pospolity

Fot. Jessica Redfern/Wikipedia
Długość ciała delfina zwyczajnego wynosi 150 -250 cm, masa ciała 60 -85 kg. Ciało ma opływowy, torpedowaty kształt, na grzbiecie znajduje się trójkątna płetwa z wierzchołkiem zagiętym ku tyłowi. Pysk jest długi i wąski, przypominający kształtem dziób. Zęby są stożkowate ostro zakończone. Gładka skóra ma zmienne ubarwienie. Grzbiet jest czarny lub ciemnobrązowy, podobnie jak górna część boków, strona brzuszna biała lub kremowobiała, na bokach widnieje szeroka smuga, w przedniej części ciała brązowa lub żółtobrązowa, w tylnej - szara. Kolor płetw piersiowych może być czarny, jasnoszary lub biały. Od pyska do oka ciągnie się czarny pasek. Podobny widnieje na odcinku od podbródka do płetw piersiowych. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Areał występowania delfina zwyczajnego obejmuje wody mórz i oceanów strefy ciepłej i umiarkowanej. Jest to najpospolitszy gatunek delfina. Zazwyczaj  występuje na pełnym morzu. U polskich wybrzeży spotykany jest sporadycznie. Jest to gatunek wciąż jeszcze szeroko rozprzestrzeniony i liczny.
Czy wiesz, że...
  • Skóra delfina posiada niezwykłe zdolności. Ma możliwości odkształcania się, przez co przeciwdziała powstawaniu wirów, a tym samym zmniejsza opór wody. Pozwala to delfinowi osiągać większą szybkość.

Tryb życia

Delfin zwyczajny żyje w licznych stadach, liczących nieraz setki lub nawet tysiące osobników. Podczas żerowania niekiedy łączy się z delfinem butelkonosym i białobokim. Pływa szybko osiągając prędkość 40 km na godzinę, zwinnie wyskakuje nad powierzchnię wody. Porozumiewa się bardzo różnorodnymi odgłosami - trzaskami i piskami. Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest słuch. Chociaż  najczęściej można go spotkać na pełnym morzu, pojawia się również w strefie przybrzeżnej, a pojedyncze osobniki niekiedy wpływają do rzek. Często stada tych zwierząt towarzyszą statkom.  

Odżywianie

Delfin zwyczajny jest zwierzęciem drapieżnym. Żywi się rybami (chętnie sardelami i rybami latającymi) oraz kałamarnicami i krewetkami. Chwyta je przy pomocy ostro zakończonych zębów, a następnie połyka w całości. Podczas łowów poszczególne osobniki ze stada współpracują ze sobą co zwiększa efektywność ich działania.

Rozmnażanie i rozwój

Samica delfina zwyczajnego przystępuje do rozrodu co 2 -3 lata. Ciąża trwa ok. 10 miesięcy i zwykle rodzi się 1 młode, mierzące 50 -60 cm. Pozostaje ono z matką stosunkowo długi czas (na ogół ok. 19 miesięcy). Dojrzałość płciową młode uzyskują w 3 roku życia. Delfin zwyczajny żyje ok. 20 lat.
Delfin zwyczajny,Delphinus delphis,Common dolphin Fot. Jessica Redfern/Wikipedia

Galeria zdjęć

Delfin zwyczajny,Delphinus delphis,Common dolphin

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Walenie
Rodzina:Delfinowate
Rodzaj:Delphinus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź