Dzięcioł duży (Dendrocopos major)

Fot. Marek Szczepanek
Dzięcioł duży to pstry dzięcioł, czarno-biało-czerwony, z charakterystycznym czarnym krzyżem na białej szyi. Na czarnym grzbiecie widać dwie białe plamy, na potylicy u samca czerwona plama, u obu płci czerwone podogonie. Osobniki młodociane mają czerwoną, czarno obrzeżoną czapeczkę.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Dzięcioł duży zasiedla wszelkie typy lasów, chętniej liściaste i mieszane, pojawia się także w parkach, zadrzewieniach śródpolnych oraz w miastach.
Czy wiesz, że...Aby skutecznie rozkuć szyszkę lub orzecha dzięcioł duży stosuje „uchwyty”, w postaci np. rozwidlonych gałęzi, w których zakleszcza swój łup; miejsca takie są zwane kuźniami i niekiedy dany ptak używa ulubionej kuźni przez szereg miesięcy, a nawet lat.

Występowanie

Dzięcioł duży jest ptakiem lęgowym Europy, z wyjątkiem Islandii i Irlandii oraz północnej i środkowej Azji. Na zimę pozostaje w obrębie areału lęgowego. W Polsce występuje w całym kraju zwykle średnio licznie, a jedynie w górach nielicznie.

Lęgi

Dziuple lęgowe dzięcioł duży wykuwa (często w osice) na wysokości 1-20 m. W pierwszej połowie maja samica składa 4-7 białych, błyszczących jaj. Wysiadują oboje rodzice przez ok. 12 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe 21-23 dni. W roku ma miejsce 1 lęg, czasami powtarzany po utracie pierwszego.

Pokarm

Latem pożywienie dzięcioła dużego jest głównie pochodzenia zwierzęcego (korniki, larwy chrząszczy i motyli oraz okazjonalnie jaja i pisklęta innych ptaków), zimą - roślinnego (nasiona sosny, orzechy i jagody).
Dzięcioł duży, Dendrocopos major, Great Spotted Woodpecker Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Dzięcioł duży, Dendrocopos major, Great Spotted WoodpeckerDzięcioł duży, Dendrocopos major, Great Spotted Woodpecker
Dzięcioł duży, Dendrocopos major, Great Spotted Woodpecker

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź