Kaczka domowa (Anas platyrhynchos f. Domestica)

Johnny Jet from Southampton, UK [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Kaczka domowa pochodzi głównie od kaczki krzyżówki (Anas platyrhynchos) oraz od piżmówki amerykańskiej (Cairina moschata). Reprezentowana jest przez wiele ras. Można wyróżnić cztery typy użytkowe: mięsny, nieśny, ogólnoużytkowy oraz ozdobny. Występuje w wielu odmianach barwnych. Najczęściej spotykane są kaczki biało ubarwione, łaciate, szare, brązowe oraz czarne. Barwa dzioba pomarańczowo żółta, różowawa, szarawa, zielonkawa, czarna. Nogi żółto, pomarańczowo bądź czarno ubarwione. Dymorfizm płciowy zależny jest od rasy.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kaczka domowa hodowana jest niemal na całym świecie. Wywodzi się głównie od dzikiej kaczki krzyżówki. Najwcześniej udomowiona została w południowo-wschodniej Azji i południowej Europie. Najwięcej kaczek domowych żyje w Chinach (około 3/4 wszystkich kaczek na świecie), krajach południowo-wschodniej Azji oraz we Francji.
Czy wiesz, że...Udomowienie koczki domowej nastąpiło 4 000 lat temu.

Tryb życia

Kaczka domowa ma spore znaczenie gospodarcze. Hodowana jest dla mięsa, jaj, tłuszczu, pierza oraz krwi. Trzymana jest także również jako ptak ozdobny oraz jako zwierzę domowe. Kaczka domowa hodowana jest w różnych warunkach (na wolnym wybiegu, z dostępem do sadzawek, w stodołach, klatkach, bateriach).

Lęgi

Kaczka domowa jest poligamiczna. Jest ptakiem towarzyskim, przebywającym w stadach. Jaja wysiadywane są przez samice (lub mamy zastępcze np. kury). Stosowany może być również sztuczny wylęg. Gnieździ się w gniazdach lub na ziemi (na ściółce). Rocznie składa od 30 do 300 jaj. Jaja są barwy białej przez niebieską do zielonej. Inkubacja jaja trwa do około czterech tygodni. Typy mięsne zabijane są już w 8 tygodniu życia. Typy niemięsne żyją do 15 lat.

Pokarm

Kaczka domowa jest wszystkożerna. W głównej mierzę żywi się pokarmem roślinnym (w postaci ziaren zbóż, sianem, zielonkami, roślinnością wodną). Swoją dietę uzupełnia pokarmem zwierzęcym (owadami i ich larwami, mięczakami, skorupiakami). Zwierzęta fermowe żywione są paszami. Kaczki domowe żyjące w hodowlach przyzagrodowych dokarmiane są resztkami kuchennymi. Kaczka domowa powinna mieć stały dostęp do wody.

Bibliografia

  1. Cherry P., Morris T.; “Domestic Duck Production: Science and Practice”; CABI; 2008-00-00
  2. “https://www.beautyofbirds.com”; data dostępu: 2019-01-06
  3. “https://pethelpful.com”; data dostępu: 2019-01-06
Kaczka domowa Johnny Jet from Southampton, UK [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kaczka domowaTygodniowe pisklę kaczki domowej
Ferma kaczek na Tajwanie

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Anas
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź