Krętogłów (Jynx torquilla)

Nazywany/a też: krętogłów zwyczajny

Krętogłów, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock
Ptak mniejszy od szpaka. Ubarwienie ciała maskujące, trudno go wypatrzeć (szczególnie jak siedzi na drzewie). W Polsce lęgowy, rzadki choć zasięg jego występowania obejmuje cały kraj. Gatunek wędrowny. Lot u niego jest szybki i w miarę falisty. W przeciwieństwie do innych dzięciołowatych, przesiaduje w poprzek na gałęziach.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Smukła sylwetka ciała. Grzbiet szaro-brązowy, z czarnym paskiem na środku ciągnącym się od ciemienia, oraz białymi, czarnymi i brązowymi plamkami. Spód ciała brunatnobiały w szare prążki. Ogon jest u niego długi i pręgowany. Gardło i pierś delikatnie żółta, w ciemne prążki. Brązowy pasek oczny. Nad nim delikatna, jasna brew. Szpiczasty, krótki dziób. Brak dymorfizmu płciowego i wiekowego. Ma mocne stopy, na nich po 4 palce (dwa skierowane do przodu, dwa do tyłu) z ostrymi pazurami.
Czy wiesz, że...W sytuacji zagrożenia, w celu przegonienia drapieżnika, syczy oraz kręci szyją, upodobniając się swoim zachowaniem do węża. Stąd też jego polska nazwa.

Występowanie

Obszar jego zasięgu obejmuje prawie całą Europę (z wyjątkiem północnych obszarów Wielkiej Brytanii i Półwyspu Skandynawskiego). występuje również na terenie Azji, aż do Japonii. Na zimowiska migruje do Afryki oraz do południowej Azji.

Biotop

Preferuje lasy liściaste, mieszane, ich skraje, duże polany, pastwiska oraz sady. Spotykany również w parkach, na cmentarzach jak i w ogrodach.

Lęgi

Podczas toków partnerzy stojąc naprzeciwko, kręcą głowami, stroszą pióra. Nie wykuwa dziupli, choć w nich się gnieździ. Nieraz przepędzają z nich inne ptaki, oraz wyrzucają z nich ich jaja. W roku jeden, do dwóch lęgów (maj-czerwiec). Zakłada gniazdo również w budkach lęgowych. Składa do około 12 białych jaj (przeważnie 4-8). Wysiadują je oboje rodzice (przez około 12 dni). Po około 3 tygodniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo.

Pokarm

Żywi się głównie mrówkami (we wszystkich ich stadiach rozwojowych) które zbiera z liści, gałęzi, lub z ziemi, czasem bezpośrednio z mrowiska. Rzadziej żeruje na spróchniałych drzewach, dłubiąc w drewnie szuka owadów drążących drewno. Po za nimi mszyce, pajęczaki oraz mięczakami. Okazjonalnie zjada też jaja ptasie, pisklęta, jagody.
Krętogłów, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock Krętogłów, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock

Galeria zdjęć

Krętogłów, fot. Piotr Krzeslak/ShutterstockKrętogłów, fot. Sacharewicz Patryk/Shutterstock
Krętogłów, fot. Sacharewicz Patryk/ShutterstockKrętogłów, fot. selimtumir/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Jynx
Gatunek:Krętogłów
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź