Łabędź czarnodzioby (Cygnus columbianus)

Łabędź czarnodzioby, fot. Chrispo/Shutterstock
Łabędź czarnodzioby jest mniejszy od łabędzia krzykliwego, o krótszej i grubszej szyi. Dziób czarny z żółtą, trójkątną plamą u nasady, mniejszą niż u łabędzia krzykliwego. Upierzenie jednolicie białe. Obie płcie ubarwione jednakowo, osobniki młodociane są szare z cielistym dziobem.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Łabędź czarnodzioby gnieździ się nad jeziorami i rozlewiskami rzek w strefie tundry i lasotundry. Poza sezonem lęgowym pojawia się na bagnistych jeziorach, w zatokach morskich i ujściach rzek.
Czy wiesz, że...Ornitolodzy włożyli dużo pracy w zbadanie zwyczajów wędrownych łabędzia czarnodziobego; w badaniach używano dużych plastikowych obrączek zakładanych na szyję, a nawet nadajników, dzięki którym śledzono wybrane osobniki przy pomocy satelity telekomunikacyjnego.

Występowanie

Łabędź czarnodzioby występuje w tundrowej części Eurazji i Ameryki Północnej. Jest gatunkiem wędrownym, zimuje głównie na zachodnim wybrzeżu Danii, wybrzeżu Holandii, południu Irlandii i Anglii, południowej Francji oraz w środkowej i południowej Azji. W Polsce pojawia się regularnie na przelotach w północno-zachodniej części kraju i nieregularnie na całym niżu.

Lęgi

Łabędź czarnodzioby wyprowadza 1 lęg w roku. Gniazdo buduje na suchym gruncie lub na kępie, w pobliżu wody, w miejscu o rozległej widoczności. Jako budulca używa mchu, suchych roślin wodnych oraz puchu na wyściółkę. W zniesieniu jest 2-5 wydłużonych, białawych jaj. Młode trzymają się z rodzicami aż do wiosny.

Pokarm

Pożywienie łabędzia czarnodziobego stanowią głównie rośliny wodne, trawa, młode pędy bylin oraz (w niewielkich ilościach) drobne zwierzęta wodne.
Łabędź czarnodzioby, fot. Chrispo/Shutterstock Łabędź czarnodzioby, fot. Chrispo/Shutterstock

Galeria zdjęć

Łabędź czarnodzioby, fot. Chrispo/ShutterstockŁabędź czarnodzioby, fot. Danita Delimont/Shutterstock
Łabędź czarnodzioby, fot. Tom Meaker/ShutterstockŁabędź czarnodzioby, fot. BBA Photography/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Cygnus
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź