Łabędź czarnodzioby (Cygnus columbianus)

Fot. Marek Szczepanek
Mniejszy od łabędzia krzykliwego, o krótszej i grubszej szyi. Dziób czarny z żółtą, trójkątną plamą u nasady, mniejszą niż u łabędzia krzykliwego. Upierzenie jednolicie białe. Obie płcie ubarwione jednakowo, osobniki młodociane są szare z cielistym dziobem.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Łabędź czarnodzioby gnieździ się nad jeziorami i rozlewiskami rzek w strefie tundry i lasotundry. Poza sezonem lęgowym pojawia się na bagnistych jeziorach, w zatokach morskich i ujściach rzek.
Czy wiesz, że...Ornitolodzy włożyli dużo pracy w zbadanie zwyczajów wędrownych łabędzia czarnodziobego; w badaniach używano dużych plastikowych obrączek zakładanych na szyję, a nawet nadajników, dzięki którym śledzono wybrane osobniki przy pomocy satelity telekomunikacyjnego;

Występowanie

Występuje w tundrowej części Eurazji i Ameryki Północnej. Jest gatunkiem wędrownym, zimuje głównie na zachodnim wybrzeżu Danii, wybrzeżu Holandii, południu Irlandii i Anglii, południowej Francji oraz w środkowej i południowej Azji. W Polsce pojawia się regularnie na przelotach w północno-zachodniej części kraju i nieregularnie na całym niżu.

Lęgi

Łabędź ten wyprowadza 1 lęg w roku. Gniazdo buduje na suchym gruncie lub na kępie, w pobliżu  wody, w miejscu o rozległej widoczności. Jako budulca używa mchu, suchych roślin wodnych oraz puchu na wyściółkę. W zniesieniu jest 2-5 wydłużonych, białawych jaj. Młode trzymają się z rodzicami aż do wiosny.

Pokarm

Pożywienie łabędzia czarnodziobego stanowią głównie rośliny wodne, trawa, młode pędy bylin oraz (w niewielkich ilościach) drobne zwierzęta wodne.
Łabędź czarnodzioby, Cygnus columbianus, Tundra Swan Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Łabędź czarnodzioby, Cygnus columbianus, Tundra Swan

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Cygnus
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy