Lirogon wspaniały (Menura novaehollandiae)

fir0002 flagstaffotos [at] gmail.com Canon 5D II + Canon 70-200mm f/2.8 L [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons
Lirogon wspaniały należy do rodziny lirogony (Menuridae). Jest jednym z dwóch gatunków reprezentacyjnych rodzaj Menura. Ubarwienie ciała szaro brązowe. Dziób i nogi są czarne. Skrzydła są krótkie, zaokrąglone. Nogi długie i silne. Samce są większe od samic. Ponadto u samców występuje długi ogon, składający się z 16 piór. Dwa zewnętrzne pióra rozpostarte przypominają lirę. Dwa środkowe pióra są cienkie i długie, przypominające wstążkę. Pozostałe pióra nie posiadają chorągiewek. Gatunkiem podobnym jest lirogon skromny (Menura alberti).
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Lirogon wspaniały występuje w południowo-wschodniej Australii. Zamieszkuje pas lądu od okolic Melbourne na południu do Brisbane na północy.
Czy wiesz, że...Lirogon wspaniały jest endemitem występującym tylko na terenie Australii.

Biotop

Środowiskiem życia lirogona wspaniałego są australijskie górskie lasy w chłodnej strefie umiarkowanej i w strefie podzwrotnikowej. Zamieszkuje głównie wilgotne lasy deszczowe. Prowadzi dzienny tryb życia. Jest głównie naziemny. Noc spędza na drzewie. Słabo lata. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Potrafi doskonale naśladować dźwięki otoczenia (innych ptaków, zwierząt oraz odgłosy różnych urządzeń).

Lęgi

Lirogon wspaniały przystępuje do rozrodu raz w roku. Rozród odbywa się od kwietnia do października. Po efektownych tokach (składających się ze śpiewu i tańca samca) samica przystępuje do budowy gniazda. Wysiadywaniem i opieką nad potomkiem zajmuje się wyłącznie samica. Gniazdo znajduje się zwykle na ziemi i zbudowane jest z materiałów roślinnych oraz wyścielone jest puchem. Do gniazda samica składaj pojedyncze jajo. Czas wysiadywania wynosi około 40 dni. Młode opuszcza gniazdo po kolejnych 40 dniach, pozostając jeszcze przy samicy do 9 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga między szóstym a dziewiątym rokiem życia.

Pokarm

Lirogon wspaniały w głównej mierze żywi się bezkręgowcami (owadami, pajęczakami) które wygrzebuje z ziemi. Dietę uzupełnia pokarmem roślinnym (nasionami).

Bibliografia

  1. “https://australianmuseum.net.au”; data dostępu: 2019-06-02
  2. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-06-02
  3. “http://www.oiseaux-birds.com”; data dostępu: 2019-06-02
  4. “https://www.beautyofbirds.com”; data dostępu: 2019-06-02
Lirogon wspaniały fir0002 flagstaffotos [at] gmail.com Canon 5D II + Canon 70-200mm f/2.8 L [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Lirogon wspaniały
Lirogon wspaniały -samiec

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Lirogony
Rodzaj:Menura
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź