Mnicha (Myiopsitta monachus)

Nazywany/a też: mnicha nizinna

Mnicha nizinna. By Luis Argerich (originally posted to Flickr as Birds from Temaiken) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Mnichę wielkością można porównać do sierpówki. Ptak w Polsce na wolności jak dotąd niezaobserwowany. W locie dobrze odznaczają się niebieskie lotki. Ptak towarzyski, tworzący stada.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Dziób jasnopomarańczowy, mocno wygięty ku dołowi, z haczykowatym zakończeniem. Tęczówka oczna brązowa. Obrączka oczna jasnoszara. Czoło, policzki, podgardle, gardło oraz pierś w barwie jasnoszarej. Na piersi delikatne prążkowanie. Potylica, kark i wierzch ciała jaskrawozielone. Spód żółto-zielonkawy. Skrzydła ciemnoniebieskie. Ogon zielony, długi i spiczasty. Stopy szare. Występuje w kilku mutacjach barwnych (m.in. żółtej, niebieskiej). Brak widocznego dymorfizmu między samicą a samcem. Osobniki młodociane podobne są do dorosłych, choć na czole mają więcej zielonego upierzenia.
Czy wiesz, że...Wyjątkowo jak na papugę, mnicha buduje gniazdo na drzewie, a nie gniazduje w dziupli.

Występowanie

Naturalnym obszarem występowania mnichy jest środkowa i południowa Ameryka Południowa: środkowa i północna Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, południowa Brazylia i Boliwia. W górach Boliwii występuje podgatunek mnichy: mnicha górska, przez część naukowców uważana za odrębny gatunek (w odróżnieniu od pozostałych populacji - mnichy nizinnej). Ponadto mnichy były celowo introdukowane, lub uciekły z niewoli w wielu miejscach na świecie. Największe populacje utrzymują na terenie południowych i wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Biotop

Zamieszkuje obszary klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. Występuje w suchych lasach, luźnych zadrzewieniach i częściowo otwartych sawannach. Często na terenach zamieszkałych przez człowieka. Trzyma się terenów miejskich głównie tam, gdzie została sztucznie wprowadzona do środowiska.

Lęgi

Gnieździ się na drzewie, w koloniach. Gniazdo zbudowane jest z gałęzi i może mieć kilka komór. Samica składa od 5 do 12 białych jaj. Czas wysiadywania wynosi 23-24 dni. Po 1,5 miesiąca młode opuszczają gniazdo.

Pokarm

Żywi się głównie pokarmem roślinnym (nasionnasionami, pąkami kwiatowymi, owocami). Żeruje na drzewach, bądź na ziemi. W jej diecie znaleźć nożna także pokarm zwierzęcy (owady – zarówno dorosłe jak i larwy).
Mnicha nizinna. By Luis Argerich (originally posted to Flickr as Birds from Temaiken) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons Mnicha nizinna. By Luis Argerich (originally posted to Flickr as Birds from Temaiken) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Mnicha nizinna. By Luis Argerich (originally posted to Flickr as Birds from Temaiken) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Papugowe
Rodzina:Papugowate
Gatunek:Mnicha
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź