Mnicha (Myiopsitta monachus)

Nazywany/a też: mnicha nizinna

  1. Wstęp
  2. Wygląd
  3. Występowanie
  4. Biotop
  5. Lęgi
  6. Pokarm
  7. Systematyka
  8. Galeria zdjęć

Wstęp

Mnichę wielkością można porównać do sierpówki. Ptak w Polsce na wolności jak dotąd niezaobserwowany. W locie dobrze odznaczają się niebieskie lotki. Ptak towarzyski, tworzący stada.

Wygląd

Dziób jasnopomarańczowy, mocno wygięty ku dołowi, z haczykowatym zakończeniem. Tęczówka oczna brązowa. Obrączka oczna jasnoszara. Czoło, policzki, podgardle, gardło oraz pierś w barwie jasnoszarej. Na piersi delikatne prążkowanie. Potylica, kark i wierzch ciała jaskrawozielone. Spód żółto-zielonkawy. Skrzydła ciemnoniebieskie. Ogon zielony, długi i spiczasty. Stopy szare. Występuje w kilku mutacjach barwnych (m.in. żółtej, niebieskiej). Brak widocznego dymorfizmu między samicą a samcem. Osobniki młodociane podobne są do dorosłych, choć na czole mają więcej zielonego upierzenia.

Czy wiesz, że...Wyjątkowo jak na papugę, mnicha buduje gniazdo na drzewie, a nie gniazduje w dziupli.

Występowanie

Naturalnym obszarem występowania mnichy jest środkowa i południowa Ameryka Południowa: środkowa i północna Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, południowa Brazylia i Boliwia. W górach Boliwii występuje podgatunek mnichy: mnicha górska, przez część naukowców uważana za odrębny gatunek (w odróżnieniu od pozostałych populacji - mnichy nizinnej). Ponadto mnichy były celowo introdukowane, lub uciekły z niewoli w wielu miejscach na świecie. Największe populacje utrzymują na terenie południowych i wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Biotop

Zamieszkuje obszary klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. Występuje w suchych lasach, luźnych zadrzewieniach i częściowo otwartych sawannach. Często na terenach zamieszkałych przez człowieka. Trzyma się terenów miejskich głównie tam, gdzie została sztucznie wprowadzona do środowiska.

Lęgi

Gnieździ się na drzewie, w koloniach. Gniazdo zbudowane jest z gałęzi i może mieć kilka komór. Samica składa od 5 do 12 białych jaj. Czas wysiadywania wynosi 23-24 dni. Po 1,5 miesiąca młode opuszczają gniazdo.

Pokarm

Żywi się głównie pokarmem roślinnym (nasionami, pąkami kwiatowymi, owocami). Żeruje na drzewach, bądź na ziemi. W jej diecie znaleźć nożna także pokarm zwierzęcy (owady – zarówno dorosłe jak i larwy).
Mnicha nizinna. By Luis Argerich (originally posted to Flickr as Birds from Temaiken) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons Mnicha nizinna. By Luis Argerich (originally posted to Flickr as Birds from Temaiken) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Mnicha nizinna. By Luis Argerich (originally posted to Flickr as Birds from Temaiken) [CC BY 2.0], via Wikimedia CommonsMnicha
Mnicha

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Papugowe
Rodzina:Papugowate
Gatunek:Mnicha
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy