Murena olbrzymia (Gymnothorax javanicus)

Murena olbrzymia zamieszkuje ogromny obszar głównie w północnej części Oceanu Indyjskiego i zachodniej Oceanu Spokojnego. Najczęściej spotykana jest od wschodnich wybrzeży Afryki wraz z Morzem Czerwonym, przez wyspy Polinezji, północną Australię, po Hawaje i południową Japonię.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Odżywianie
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Murena olbrzymia należy do ryb węgorzokształtnych. Posiada węgorzowate, silnie wydłużone, bocznie spłaszczone ciało. Murena wyposażona jest w dwa rzędy szczęk. Ubarwienie ciała w brązowych tonacjach. Ciało usiane jest małymi, czarnymi plamkami. Z boku głowy znajduje się mały otwór skrzelowy. Otwór skrzelowy otoczony jest ciemną plamą. Płetwy: piersiowe oraz brzuszne nie występują. Płetwa grzbietowa rozciąga się od głowy aż do płetwy ogonowej i odbytowej, z którymi się łączy. Osobniki młode są żółtawobrązowe, w duże, brązowe plamy.
Czy wiesz, że...Murena olbrzymia jest najcięższą mureną na świecie. Murena wspólnie z rybami z innego gatunku (między innymi z Plectropomus pessuliferus) poluje na swoje ofiary. Jest to jedyny znany przypadek takiej współpracy.

Biologia

Murena olbrzymia jest organizmem słonowodnym. Chętnie zamieszkuje rafy koralowe, podwodne klify i obszary skaliste z licznymi kryjówkami. Spotykana jest od zaledwie 1 metra po 50 m głębokości. Murena olbrzymia prowadzi zwykle samotny, nocny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu, w szczelinach. Jest zwierzęciem terytorialnym. Jej biologia nie jest w pełni poznana. Do rozrodu przystępuje raz w życiu, po rozrodzie ginie. Odbywa dalekie wędrówki (do ponad 7 tysięcy km) do miejsc rozrodu. Występuje u niej zjawisko zmiany płci. Samica składa do 10 tysięcy ziaren ikry. Ikra jest pelagiczna, unosi się w toni wodnej. Z jaj wylęgają się przezroczyste larwy. Występują larwy typu leptocephalus. Murena olbrzymia osiąga dojrzałość płciową między drugim a trzecim rokiem życia. Żyje od kilku do kilkudziesięciu lat. Jej mięso może być toksyczne i może wywoływać ciguaterę (zatrucie ciguatoksynami). Jest rybą drapieżną.

Odżywianie

Murena olbrzymia poluje na zwierzęta bezkręgowe (żywi się mięczakami, głowonogami, skorupiakami), a także kręgowce (ryby, w tym inne mureny).
Murena olbrzymia By Albert kok [GFDL or CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Murena olbrzymiaMurena olbrzymia
Murena olbrzymia

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Murenowate
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź