Osa morska (Chironex fleckeri)

Nazywany/a też: kostkomeduza śmiercionośna

By Avispa marina.jpg: Guido Gautsch, Toyota, Japanderivative work: Mithril (Avispa marina.jpg) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Osa morska występuje od północnych wybrzeży Australii, wybrzeży Nowej Gwinei, Archipelagu Malajskiego, po Półwysep Indochiński i północne Filipiny na północy. Rzadko wpływa na otwarte wody wschodniego Oceanu Indyjskiego i zachodniego Oceanu Spokojnego.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Budowę ciała osy morskiej cechuje symetria promienista. Meduza jest w kształcie kostki. Posiada wąski fałd brzeżny. Ciało jest przezroczyste. Na ciele znajduje się do 60 czułków. Czułki są niebieskawo szare, usiane są parzydełkami. Na krawędziach umiejscowione są cztery ropalia. Wyposażona jest w 24 oczy. Występuje w dwóch postaciach: meduzy i polia. Polip jest drobny.
Czy wiesz, że...Ciało meduzy kształtem przypomina pudełko, w związku z tym jej angielska nazwa brzmi box jellyfish, a polski odpowiednik kostkomeduza.

Biologia

Osa morska zamieszkuje słone wody przybrzeżne, czasem spotykana jest w słonawych ujściach rzek, a nawet w wodzie słodkiej. W czasie sztormów przemieszcza się na głębsze wody, by uniknąć uszkodzenia. Szybko pływa. W stadium polipa przebywa w rzekach, po przeobrażeniu spływa do oceanu. Rozmnaża się bezpłciowo oraz płciowo. Występuje u niej przemiana pokoleń. Do rozrodu przystępuje na wiosnę. Rozród odbywa się w rzece. Osobniki dorosłe wypuszczają komórki płciowe do wody. Dorosłe po rozrodzie umierają. Przy rozmnażaniu płciowym następuje zapłodnienie zewnętrzne. Z jaja rozwija się larwa (planula). Gdy larwa dojrzeje, staje się osiadła. Opada na dno i przytwierdza się do podłoża, następnie przeobraża się w polipa. Polip jest niewielki (mierzy 1-2 mm). Na tym etapie rozmnaża się bezpłciowo poprzez pączkowanie. Z organizmu macierzystego pączkuje nowy organizm. Po przekształceniu w meduzę wpływa z powrotem do oceanu. Dojrzałość płciową w drugim miesiącu. Żyje niespełna rok. Jest drapieżna. Żywi się zarówno bezkręgowcami (skorupiakami) jak i kręgowcami (drobnymi rybami). Swoje ofiary obezwładnia parzydełkami na czułkach. Ma bardzo silny jad, zdolny uśmiercić człowieka. Powoduje bardzo bolesne i zagrażające życiu poparzenia. To właśnie osy morskie przyczyniają się do największej ilości zgonów spowodowanych przez meduzy.
Osa morska By Avispa marina.jpg: Guido Gautsch, Toyota, Japanderivative work: Mithril (Avispa marina.jpg) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Osa morska

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Kostkowce
Rodzaj:Chironex
Gatunek:Osa morska
Indeks nazw polskich - gromada Kostkowce
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy