Pingwin grubodzioby (Eudyptes pachyrhynchus)

Nazywany/a też: skocz grubodzioby

Pingwin grubodzioby, fot. shutterstock
Pingwin grubodzioby należy do rodziny pingwiny (Spheniscidae). Reprezentowany jest przez dwa podgatunki. Ubarwienie ciała jest czarno białe. Strona grzbietowa jest czarna, z niebieskim odcieniem. Spód ciała jest biały. Dziób jest masywny, pomarańczowo brązowy. Tęczówka oczna jest brązowo czerwonawa. Brew jest długa, szeroka i żółta. Nogi są różowawo białe. Na policzku może występować biały pasek. Osobniki młodociane mają krótką i cienką, bladożółtą brew oraz białawe podbródek i gardło. Obie płcie są podobne, choć samce są nieco większe. Gatunkiem podobnym jest między innymi pingwin szczotkoczuby (Eudyptes sclateri).
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kolonie rozrodcze pingwina grubodziobego znajdują się w południowej Nowej Zelandii na wyspie Steward i kilku okolicznych wyspach, wyspie Solander oraz na zachodnich i południowo-zachodnich wybrzeżach Wyspy Południowej. Kierunki migracji i miejsca występowania pingwina grubodziobego poza sezonem lęgowym są bardzo słabo poznane. Pingwiny te bywają spotykane u wybrzeży całej Nowej Zelandii, a nawet bardzo oddalonej Tasmanii i południowo-wschodniej Australii.
Czy wiesz, że...Pingwin grubodzioby został opisany przez angielskiego zoologa Georga Roberta Gray’a w 1845 roku.

Biotop

Na miejsca gniazdowe pingwin grubodzioby wybiera różnorodne nadbrzeżne formacje skalne, jaskinie, zarośla, lasy deszczowe i skały skąpo porośnięte roślinnością. W okresie lęgowym żerują od kilku do 100 km od kolonii rozrodczej. Poza sezonem rozrodczym przebywają na otwartym oceanie. Mogą migrować na znaczne odległości. Jego liczebność maleje. Na liście IUCN ma status gatunku narażonego na wyginięcie (kategoria VU). Przyczyną spadku jego liczebności są wprowadzone drapieżniki (między innymi gronostaje, psy, koty, szczury).

Lęgi

Pingwin grubodzioby przystępuje do rozrodu między lipcem a sierpniem. Gnieździ się pojedynczo lub w luźnych koloniach, w jaskiniach, pod skałami, drzewami, korzeniami, w gęstej roślinności. Gniazdo wyścielone jest materiałem roślinnym (liścmi, trawami, gałązkami). Gatunek monogamiczny. Samica składa dwa jaja, z czego drugie jajo jest znacznie mniejsze. Inkubacja trwa od 4 do 6 tygodni. Zwykle tylko jedno, większe pisklę przeżywa. Oboje rodzice pełnią opiekę nad potomstwem. Pingwin grubodzioby osiąga dojrzałość płciową po piątym roku życia.

Pokarm

W diecie pingwina grubodziobego znaleźć można zarówno bezkręgowce (skorupiaki, mięczaki) oraz kręgowce (małe ryby). Pokarm zdobywa w wodzie.

Bibliografia

  1. “http://www.oiseaux-birds.com”; data dostępu: 2019-12-23
  2. “http://nzbirdsonline.org.nz”; data dostępu: 2019-12-23
  3. “https://www.penguinworld.com”; data dostępu: 2019-12-23
  4. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-12-23
Pingwin grubodzioby, fot. shutterstock Pingwin grubodzioby, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Pingwin grubodzioby, fot. shutterstock
Pingwin grubodzioby, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Pingwiny
Rodzina:Pingwinowate
Rodzaj:Eudyptes
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź