Rekinek psi (Scyliorhinus canicula)

Nazywany/a też: rekinek

© Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
Zasięg występowania rekinka psiego obejmuje wody przybrzeżne północno-zachodniej Afryki, sięgając na południe obszarów tropikalnych. W Europie występuje w Morzu Śródziemnym, wzdłuż wybrzeży Zachodniej Europy, Wysp Brytyjskich, w Morzu Północnym oraz u wybrzeży Norwegi czasem aż po koło podbiegunowe.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Pysk krótki i zaokrąglony. Otwór gębowy i otwory nosowe umiejscowione po spodniej stronie głowy. Otwory nosowe łączą się z krawędzią warg. Oczy stosunkowo duże, owalne. Zęby drobne i liczne. Ciało wydłużone, smukłe. Barwa grzbietu piaskowo brązowa, w ciemne i jasne plamy. Spód jasnoszary bądź żółtawy. Pięć szczelin skrzelowych. Płetwy piersiowe zaczynają się przy dwóch ostatnich szczelinach skrzelowych. Dwie niewielkie płetwy grzbietowe, wyraźnie oddzielone. Pierwsza jest nieco większa, zaczyna się za płetwami brzusznymi. Druga zaczyna się za płetwą odbytową. Płetwy brzuszne o spiczastych krawędziach tylnych. Występuje jedna płetwa odbytowa. Płetwa ogonowa asymetryczna, dolny jej płat większy od górnego. U młodych osobników występuje 6-7 ciemnych pręg.
Czy wiesz, że...Rodzina rekinkowate jest najliczniejszą grupą spośród innych, skupiającą ok. 100 gatunków rekinów.

Biologia

Rekinek psi zamieszkuje płytkie wody. Przebywa zwykle na 10-80 metrach. Notowany był na głębokościach do 400 m. Preferuje dno piaszczyste lub drobnożwirowe. Aktywny w nocy. Dzień spędza odpoczywając na dnie. Organizm jajorodny. Do rozrodu przystępuje przez cały rok ze szczytami przypadającymi na wiosnę i jesień. Rozród odbywa się w płytkich miejscach. Samica może złożyć do 100 jaj rocznie. Im większa samica tym więcej jaj może złożyć. Jaja mierzą ok. 4 cm długości i 2 cm szerokości. Jaja (w rogowych otoczkach) przyczepiają się za pomocą długich wyrostków do glonów. Wylęg następuje po 5 do 11 miesiącach, w zależności od temperatury. Młode po wylęgu mierzą 9-10 cm. Dojrzałość płciową osiąga między trzecim a ósmym rokiem życia, przy długości ciała ok. 60 cm. Żyje do 12 lat. Ryba hodowana w akwariach i poławiana w celach konsumpcyjnych. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Żywi się w głównej mierze bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami) oraz rybami, które wyszukuje na dnie.
© Hans Hillewaert © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

© Hans Hillewaert

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Rekinkowate
Gatunek:Rekinek psi
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź