Rybołów zwyczajny, fot. Martin Mecnarowski/Shutterstock
Ptak większy od myszołowa zwyczajnego. W kraju bardzo rzadki wędrowny gatunek lęgowy. W Europie ptak ten jest silnie zagrożony wymarciem. W locie na końcu długich, stosunkowo wąskich skrzydeł widoczne cztery "palce" (tworzone przez lotki).
Dziób ciemny, silnie haczykowaty. Tęczówka oczna żółta. Głowa (czoło, ciemię, policzki) biała. Za okiem ciągnie się ciemny pasek oczny, sięgający do szyi. Na potylicy czub z piór. Wierzch ciała szarobrązowy, a spód biały. Na piersi brązowa przepaska. Ogon krótki, prążkowany. Mocne, szare stopy z silnymi szponami. Brak dymorfizmu płciowego, choć samice są większe i mają wyraźniejszą przepaskę na piersi. U osobników młodocianych pióra na wierzchu ciała mają jaśniejsze obwódki.
Występowanie
Występuje w Europie północnej i wschodniej oraz wyspowo na pozostałym obszarze kontynentu, w Azji w pasie tajgi od Uralu po Japonię i Kamczatkę, w Australii i w Ameryce północnej w tajdze, w górach i na wybrzeżach. Większość populacji migruje: te z Ameryki Północnej do Ameryki Południowej, a Eurazjatyckie do Afryki i południowej Azji. Część populacji jest osiadłych, głównie na południu Ameryki Północnej, we wschodniej Azji, Indonezji i w Australii.
Biotop
Preferuje lasy iglaste (głównie starodrzewia) w pobliżu zbiorników wodnych, rzek, wybrzeży morskich i zbiorników sztucznych. Spotykany czasem na terenach zurbanizowanych.
Lęgi
Gatunek z reguły monogamiczny. Gnieździ się pojedynczo bądź w koloniach, na drzewach lub skałach, w pobliżu wód. Oboje partnerzy budują gniazdo z gałęzi, wyścielają je trawami, mchem oraz łodygami. Gniazdo używane jest corocznie. Samica składa od 2 do 3 ciemno plamkowanych jaj. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi 34-37 dni. Pisklęta pozostają w gnieździe do ponad dwóch miesięcy. Po opuszczeniu gniazda młode jeszcze przez kilka tygodni dokarmiane są przez rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w trzecim roku życia.
Pokarm
Zgodnie z nazwą gatunku żywi się głównie rybami. Po za tym w jego diecie znaleźć można inne kręgowce (płazy, gady, ptaki oraz drobne ssaki). Pokarm zdobywa nurkując po niego do wody.
Rybołów zwyczajny, fot. Martin Mecnarowski/Shutterstock