Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos)

Słowik rdzawy jest nieznacznie większy od wróbla. W kraju bardzo liczny, wędrowny gatunek lęgowy. Towarzyski, w zimie tworzy duże stada. Głos melodyjny. Prowadzi skryty tryb życia, łatwiej go usłyszeć niż zobaczyć.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

U tego gatunku dymorfizm nie jest widoczny. Osobniki młodociane rozróżniane tylko z bliska. Oko duże, tęczówka oczna ciemna, z jasną obrączką oczną. Dziób ciemny. Gardło jasne. Pierś piaskowa. Wierzch ciała brązowy. Spód jasny, szarawy. Kuper oraz sterówki kasztanowobrązowe. Ogon dosyć długi. Nogi długie, jasne. Gatunkiem bardzo podobnym, z którym słowik rdzawy się krzyżuje jest słowik szary. Rozróżnić je od siebie można po bardziej rdzawym ogonie (u słowika rdzawego) oraz po przewadze szarości w upierzeniu i po plamkowanej piersi (u słowika szarego). W terenie gatunek trudny do oznaczenia. Najdokładniejsza i najpewniejsza identyfikacja tych osobników po długości lotek. Słowik rdzawy ma dłuższą pierwszą lotkę pierwszego rzędu.
Czy wiesz, że...Słowik rdzawy krzyżuje się ze słowikiem szarym, wydając potomstwo trudne do sklasyfikowania.

Występowanie

Zamieszkuje Europę zachodnią, środkową i południową, częściowo północ Afryki (Maroko, Algieria), Bliski Wschód aż po Azję centralną (Zachodnie Chiny). Zimuje w centralnej Afryce w pasie od Senegalu, przez Nigerię, Kamerun, Sudan, Etiopię po Somalię i Kenię.

Biotop

Preferuje lasy z bogatym podszytem, ich skraje, młodniki, zarówno w sąsiedztwie zbiorników wodnych jak i bardziej suche siedliska. Występuje także w ogrodach i w parkach.

Lęgi

Monogamiczny. Gnieździ się na ziemi, w osłonie roślinności bądź w krzewie. Gniazdo buduje z traw, liści, mchu, korzonków. Wyścielone piórami, trawą. Samica składa średnio 4 zielonkawe jaja. Wysiadywanie trwa około 2 tygodni. Po niecałych dwóch tygodniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Po wylocie są jeszcze dokarmiane przez rodziców.

Pokarm

Głównie ptak owadożerny, rzadziej w jego diecie znajduje się pokarm roślinny (w postaci owoców, nasion). Żeruje na ziemi, jak również zbiera pokarm z gałęzi i liści.

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzaj:Luscinia
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź