Uchatek grzywiasty (Eumetopias jubatus)

Nazywany/a też: uchatka grzywiasta, lew morski stellera

National Oceanic and Atmospheric Administration
Uchatek grzywiasty jest największym uchatkowatym na świecie. Ciało jest wydłużone. Małżowiny uszne są widoczne. Barwa ciała różnorodna od jasnożółtej przez rudą po ciemnobrązową. Strona brzuszna jest nieco ciemniejsza. Kończyny przekształcone są w płetwy. Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samce są znacznie większe od samic. U samców na grzbiecie znajdują się dłuższe włosy tworzące grzywę. Szczenięta rodzą się czarnobrązowe.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Uchatek grzywiasty występuje na północy Oceanu Spokojnego. Jego zasięg obejmuje wody chłodne i arktyczne głównie na szelfie kontynentalnym od północnej Japonii, przez Morze Ochockie, Morze Beringa, Zatokę Alaska, wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej po Kalifornię w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.
Czy wiesz, że...Uchatek grzywiasty  został opisany w 1741 roku przez Georga Wilhelma Stellera.

Tryb życia

Uchatek grzywiasty prowadzi wodno-lądowy tryb życia. Zamieszkuje zimne wody oceaniczne. Przebywa głównie w pobliżu brzegów i na skalistych wybrzeżach. Jest rzadko spotykany na otwartym morzu z dala od lądu. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN).

Odżywianie

Uchatek grzywiasty żywi się kręgowcami (rybami) oraz bezkręgowcami (mięczakami). Pokarm zdobywa w nocy w wodzie.

Rozmnażanie i rozwój

Uchatek grzywiasty to gatunek poligyniczny. Rozmnaża się na lądzie. Do rozrodu przystępuje raz w roku. Samce w okresie rozrodczym strzegą swoich terytoriów. Rozród odbywa się w pod koniec wiosny i w lecie. Ciąża trwa ok. 11-12 miesięcy. Samica rodzi jedno młode. Szczenie po urodzeniu waży 16-19 kg i mierzy 1 m długości. Samica po porodzie pozostaje przy młodym przez tydzień. Po upływie tygodnia samica pozostawia młode na kilka dni i udaje się na żer. Szczenie znajduje się pod opieką samicy od 1 do do 3 roku życia. Dojrzałość płciową osiąga między trzecim a dziesiątym rokiem życia. Jednakże samce stają się terytorialne dopiero po 9 roku życia. Samice żyją do 22 lat, samce krócej, do 14 lat.
Kolonia uchatków grzywiastych National Oceanic and Atmospheric Administration

Galeria zdjęć

Kolonia uchatków grzywiastych
Uchatek grzywiasty - samiec

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Uchatkowate
Rodzaj:Uchatek
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź