Problem smogu w Polsce jest obecny od wielu lat

Obecnie jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza niż 40 lat temu. Co nie zmienia faktu, że ta jakość przekracza dopuszczalne normy, które w tej chwili mamy. Dlatego należy z tym walczyć ‒ mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl, Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowegofot. dreamstimefot. dreamstime

Joanna Szubierajska: Dawniej problem smogu nie istniał? 


Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy: Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest obecny od wielu lat. Jeżeli mówimy o tym, jak powietrze było zanieczyszczone kiedyś, to należy powiedzieć, że dawniej stężenia pyłów zawieszonych były o wiele wyższe. Jeszcze 30, 40 lat temu występował poważny problem zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki. Potem, w 1989 roku, z zanieczyszczeniami pochodzącymi z zakładów przemysłowych, hut, elektrowni, elektrociepłowni, zdołano się uporać. Skoro zanieczyszczenia przemysłowe bardzo mocno spadły, to  pozostało skupić się na zanieczyszczeniach z gospodarstw domowych. Oczywiście obecnie jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza niż 40 lat temu. Co nie zmienia faktu, że ta jakość przekracza dopuszczalne normy, które w tej chwili mamy. Dlatego należy z tym walczyć.

Dlaczego kwestia smogu dopiero od niedawna jest tak bardzo nagłaśniana?


W moim przekonaniu złożyło się na to kilka czynników. Jednym z nich jest rosnąca świadomość społeczna. Najpierw mówiliśmy o zdrowej żywności, o papierosach, które skutecznie udało się usunąć z przestrzeni publicznej. Wzrasta świadomość społeczna na temat tego, jak ważne jest środowisko, które nas otacza. Jak ważne jest to, by było ono czyste, by nie było przyczyną różnych chorób i przedwczesnych zgonów. Dlatego też zaczęto mówić o smogu.

Drugą przyczyną są działania Polskiego Alarmu Smogowego – dziesiątków inicjatyw społecznych z całego kraju uświadamiających ludziom, że istnieje taki problem jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Monitorując doniesienia prasowe i relacje mediów o smogu widać było wyraźny rosnący trend. Z roku na rok tematów związanych ze smogiem było coraz więcej. Pod koniec 2016 roku doszliśmy do miejsca, w którym liczba doniesień zaczęła gwałtownie rosnąć. A więc wzrosła nasza świadomość, ale również media zaczęły o tym mówić i pisać. Po trzecie, w styczniu 2017 roku, mieliśmy bardzo silny epizod smogowy, który otworzył ludziom oczy. To wszystko złożyło się na skokowy wzrost świadomości społeczeństwa, w dość krótkim czasie nasza świadomość zmieniła się fundamentalnie.

Dużo się mówi o smogu w dużych miastach. Co z tymi mniejszymi miejscowościami?

Małe miejscowości, dotychczas uznawano za ostoje, za takie miejsca do których się ucieka dla czystego powietrza. Okazało się, i to wiemy już od pewnego czasu, że jakość powietrza w tych małych miejscowościach, na przykład w okolicach Warszawy czy Krakowa, jest gorsza niż w środku metropolii. Ale w tych miejscowościach nie ma stacji pomiarowych. W związku z tym ludzie żyją w świadomości, że mieszkają w okolicach, w których jest czyste powietrze.
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy