Olejek anyżowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek anyżowy?
Ekologia.pl Zdrowie Aromaterapia Olejek anyżowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek anyżowy?

Olejek anyżowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek anyżowy?

Olejek anyżowy był znany już w starożytności i stosowany m.in. w leczeniu bólów brzucha. Współcześnie właściwości olejku anyżowego wykorzystuje się w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, stanów napięcia nerwowego czy problemów skórnych. Zanim jednak go zastosujecie powinniście pamiętać o jednym: olejek anyżowy, to bardzo mocny środek, który konieczne należy rozcieńczać w wodzie lub w innym olejku. Dlaczego? Sprawdźcie sami!

Olejek anyżowy w butelce, fot. shutterstock

Olejek anyżowy w butelce, fot. shutterstock
Spis treści


Olejek anyżowy – charakterystyka i otrzymywanie

Olejek anyżowy to olejek eteryczny, który uzyskuje się z nasion biedrzeńca anyżu, potocznie nazywanych ‘’ziarnami piżmowymi’’. Anyż to jednoroczne zioło z delikatnymi pierzastymi liśćmi, drobnymi kwiatami i szaro-brązowymi nasionami, pochodzące z Bliskiego Wschodu. Obecnie uprawia się go w Europie, USA i Afryce Północnej.

Aby otrzymać olejek eteryczny nasiona anyżu najpierw są miażdżone walcami, a następnie destylowane z parą wodną. Pierwsza frakcja otrzymanego destylatu składa się z aldehydu octowego, terpenów oraz organicznych związków siarki i charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem.

W kolejnym etapie destyluje się anetol, który stanowi nawet do 90% składu całego olejku. To właśnie ten składnik odpowiada za charakterystyczny zapach anyżu oraz jego smak. Poza nim w olejku anyżowym znajdziemy śladowe ilości 4-anizaldehydu, estragonu i pseudoizoeugenylo-2-metylomaślany. W ten sposób można uzyskać około 2,3% olejku. Nasiona wykorzystane w procesie destylacji po wysuszeniu wykorzystuje się jako paszę dla bydła. Inną metodą uzyskiwania olejku anyżowego jest ekstrakcja jego owoców przy użyciu dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym.

Olejek anyżowy charakteryzuje się słodkim zapachem, średnią lepkością, a w niskich temperaturach się zestala. Dlatego przed użyciem może wymagać ogrzania w dłoniach. Ze względu na intensywne działanie olejku anyżowego przed użyciem należy rozcieńczyć go w wodzie lub innym oleju i to niekoniecznie eterycznym. Równie dobrze sprawdzi się tu zwykły olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek. Poleca się również rozcieńczanie olejku anyżowego w olejku makadamia czy oleju migdałowym.

Olejek anyżowy był znany już w starożytności. Rzymianie używali go w pikantnym cieście znanym jako ‘’mustaceus”, Egipcjanie dodawali go do wypieku chleba, a Grecy stosowali go, aby pozbyć się dolegliwości żołądkowych.

Właściwości olejku anyżowego

Dziś olejek anyżowy wykorzystuje się w leczeniu bólów mięśni, reumatyzmu, zapalenia oskrzeli, kokluszu, kolki, wzdęć, niestrawności, kataru i kaca. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych olejek anyżowy wykorzystuje się na trzy sposoby. Po pierwsze używa się go do masażu, po drugie dodaje się go do kąpieli, po trzecie aromatyzuje się nim powietrze. Dzięki temu skutecznie można pozbyć się przykrych dolegliwości.

Właściwości owadobójcze i przeciwgrzybiczne olejku anyżowego są wykorzystywane w walce z insektami i z grzybami typu candida. Świetnie sprawdzi się również w łagodzeniu bólów menstruacyjnych. Olejek anyżowy pomoże Ci również uporać się z problemami skórnymi. Jego stosowanie poleca się również osobom borykającym się z bólami głowy i uporczywymi migrenami.

Niewielką ilość olejku anyżowego często stosuje się również do płukania jamy ustnej w celu pozbycia się bakterii. Olejek anyżowy to również świetna metoda na rozluźnienie i odprężenie po ciężkim dniu. Wystarczy spryskać nim mieszkanie albo użyć go do kąpieli, by poczuć się lepiej.

Dla własnego bezpieczeństwa olejek anyżowy należy stosować w małej ilości, fot. shutterstock

Potencjalne zagrożenia związane z użytkowaniem olejku anyżowego

Ze względu na obecność anetolu olejek anyżowy ma bardzo silne działanie, który może powodować zapalenie skóry u niektórych osób. Dlatego zanim zaaplikujemy sobie olejek anyżowy powinniśmy sprawdzić, czy nie wywołuje on u nas reakcji alergicznej.

Należy również uważać, by nie przedawkować tego środka. Olejek anyżowy może w dużych dawkach spowolnić krążenie i spowodować obrzęk mózgu. W większych ilościach olejek anyżowy wywołuje halucynacje. Optymalna jednorazowa dawka olejku anyżowego to trzy, maksymalnie cztery krople rozcieńczone w innym olejku lub w wodzie. Zdecydowanie odradza się jego stosowanie kobietom w ciąży oraz dzieciom.

Pamiętaj, że olejek anyżowy może wchodzić w interakcje z lekami, a zwłaszcza z tymi rozrzedzającymi krew, a także z działającymi na centralny układ nerwowy. Dlatego, przynajmniej na czas przyjmowania lekarstw, powinieneś zrezygnować z jego stosowania lub chociaż  zachować ostrożność w jego użytkowaniu. Nie należy także korzystać z olejku anyżowego przyjmując tamoksyfen, związek chemiczny zawarty w niektórych lekach na raka, ponieważ olejek anyżowy osłabia jego działanie. Olejek anyżowy może również zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Nie wdychaj olejku anyżowego dłużej niż godzinę. Długotrwałe inhalacje mogą doprowadzić do mdłości i bólów głowy.

Olejek anyżowy a inne olejki eteryczne

Chociaż olejki eteryczne z reguły dobrze komponują się ze sobą, olejek anyżowy szczególnie dobrze reaguje z olejkami pozyskanymi z lawendy, wanilii, kardamonu, kminku, drzewa cedrowego, kolendry, kopru włoskiego, mandarynki czy drzewa różanego. Co więcej, w połączeniu z niektórymi z nich wykazuje mocniejsze działanie. Przykładem niech będzie doświadczenie z 2008 roku, kiedy to olejek eteryczny w połączeniu z tymiankowym olejkiem eterycznym, skuteczniej zwalczył drobnoustroje.

Podczas kolejnego doświadczenia grupa uczonych chciała sprawdzić, czy mieszanka olejku anyżowego z olejkami eterycznymi uzyskanymi z kopru włoskiego, rumianku i mięty może zwalczyć mdłości. Okazało się, że dzięki stosowaniu takiej mieszanki większość pacjentów pozbyło się przykrych objawów.

Olejek anyżowy ma wiele zastosowań, fot. shutterstock

Zastosowanie olejku anyżowego

Jak zatem wykorzystać olejek anyżowy w praktyce? Oto kilka przepisów z olejkiem anyżowym, które pozwolą Ci poczuć się wspaniale.

Olejek anyżowy na oczyszczanie twarzy

Wlej do miski wrzącą wodę i dodaj 3-4 krople olejku. Nakryj się ręcznikiem i nachyl się na 15 minut nad miską.

Olejek anyżowy do aromatyzacji pomieszczenia i pozbycia się owadów

Rozpuść 5 kropli olejku anyżowego w 1 litrze wody, którą umieścić w nawilżaczu powietrza lub rozpylaczu. W ten sposób zapewnisz sobie nie tylko piękny zapach, ale również odstraszysz owady.

Olejek anyżowy na bóle menstruacyjne i problemy z trawieniem

W jednej łyżce oleju roślinnego rozpuść dwie krople olejku anyżowego. Zastosuj otrzymaną mieszankę podczas masażu bolących miejsc.

Olejek anyżowy na stres i napięcie

Nalej wody do wanny i dodaj, w zależności od ilości wody, od 4 do 8 kropli olejku anyżowego. W ten sposób świetnie się zrelaksujesz.

Relaksująca i uspokajająca mieszanka olejków

Przygotuj:

  • Olejek anyżowy: 5 kropli
  • Olejek różany: 5 kropli
  • Olejek z drzewa sandałowego: 3 krople
  • Olej ze słodkich migdałów: 30 ml
  • Butelka typu roll-on

Zastosowanie:
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i umieść je w butelce. Przed użyciem wstrząśnij mieszanką. Następnie dodaj kilka kropli do kąpieli lub do nawilżacza powietrza, zrelaksuj się i głęboko wdychaj jej zapach. Przechowuj go w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu i spróbuj spożyć w ciągu 3 miesięcy.

Olejki eteryczne na problemy trawienne

Przygotuj:

  • Olejek lawendowy: 6 kropli
  • Olejek eteryczny kajeputowy: 6 kropli
  • Olejek anyżowy: 6 kropli
  • Olej z nagietka: 30 ml

Zastosowanie:
Pomieszaj ze sobą składniki. Nałóż umiarkowaną ilość otrzymanego olejku na obszar brzucha i dolną część pleców. Masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby stymulować naturalny przebieg jedzenia w układzie pokarmowym. Po tym masażu staraj się utrzymać ciepło w okolicy brzucha.

Olejek anyżowy świetnie komponuje się z innymi olejkami eterycznymi

Olejek anyżowy to środek o wielu wspaniałych właściwościach. Potrafi zwalczyć bóle głowy, świetnie radzi sobie w stanach napięcia nerwowego, pomaga w dolegliwościach trawiennych. Wydawać by się mogło, że to prawdziwe panaceum na różnego rodzaju bolączki i problemy. Świetnie komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, które często wzmacniają jego dobroczynne właściwości. Niestety, jak każda inna substancja, olejek anyżowy ma również swoje wady. Osłabia działanie niektórych leków, w dużych dawkach może doprowadzić do problemów z układem nerwowym i przyczynić się do problemów z krążeniem. W małych dawkach relaksuje i koi nerwy, jednak wdychany dłużej niż godzinę może doprowadzić do mdłości, bólów głowy i złego samopoczucia. Dlatego zawsze należy stosować go rozważnie, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Ekologia.pl (Katarzyna Augustyniak)
Bibliografia
  1. https://naturallivingfamily.com/anise-oil-uses/; 2019-08-02;
  2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-582/anise; 2019-08-02;
  3. https://zdrowie.tvn.pl/a/olejek-anyzowy-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie; 2019-08-02;
  4. https://www.baseformula.com/anise-star-essential-oil; 2019-08-02;
  5. https://www.essentialbazaar.com/anise-essential-oil-quiet-down-the-mind-and-boost-vital-processes/; 2019-08-02;
4.8/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments