Źródło: www.sekrety-zdrowia.org
Źródło zdjęcia: www.pixaby.com
Przepis na kojącą maść z żywicy sosnowej
Mimo że maść robiona na bazie sosnowej żywicy stanowi dziś relikt przeszłości, wiedza na temat jej skutecznego działania przetrwała, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Domowy kosmetyk rodem z iglastego lasu pomaga leczyć oparzenia, blizny, wrzody, łuszczycę, trudno gojące się rany, a nawet przeziębienie!
Żywica stanowi naturalny opatrunek drzewa – wytwarzana jest w celu uleczenia uszkodzonych miejsc (np. połamanych gałęzi). Zawarte w niej olejki eteryczne i garbniki mają właściwości regenerujące, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Kiedy wchodzimy do lasu, czujemy zapach żywicy. Medycyna ludowa, dzięki obserwacji natury, zaczęła komponować różnego rodzaju lekarstwa na bazie wydzielanej przez drzewa aromatycznej substancji. Jednym z nich jest maść z żywicy sosny.
Lecznicze działanie tego specyfiku zostało potwierdzone klinicznie przez naukowców z Finlandii w 2013 roku. Przeprowadzone testy wykazały, że maść jest skuteczna i w pełni bezpieczna w kuracji ran, oparzeń, chorób skórnych i odleżyn.
Oto przykładowy przepis na domową maść z żywicy sosnowej:
Skład:
- 180 ml oleju kokosowego
- 35 g wosku pszczelego
- 1 łyżka zmielonych goździków i jagód jałowca
- 2 łyżki zmielonych igieł sosny, świerku i rozmarynu
- 3 krople olejku z eukaliptusa
- 3 krople olejku z rozmarynu
- 3 krople olejku sosnowego
Przygotowanie:
Olej podgrzewamy w naczyniu na małym ogniu, dodając do niego w międzyczasie zmielone goździki, jałowiec oraz pokruszone igły sosny, świerku i rozmarynu. Mieszamy i ugniatamy wszystko drewnianą łyżką do momentu aż żywica całkowicie się rozpuści. Gotową miksturę zostawiamy pod przykryciem na całą noc. Rano znowu podgrzewamy mieszankę, a następnie przecedzamy przez gazę, dodajemy wosk pszczeli i czekamy aż wszystko się rozpuści pod wpływem ciepła. Na koniec zakraplamy olejki zapachowe, mieszamy i przelewamy maść do szklanego słoika.
Wskazania:
Maść skutecznie łagodzi oparzenia, rany i choroby skórne. Sprawdza się także w przypadku bólów reumatycznych, mięśniowych i przy przeziębieniach. Kosmetyk nakładamy na chore miejsce i delikatnie wmasowujemy w skórę.
W przepisie nie ma żywicy……..
Co za gówno.
olej kokosowy? ?????????chyba nie…..