Brzana karpacka - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Karpiokształtne Karpiowate Barbus Brzana karpacka
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Brzana karpacka (Barbus waleckii)

Brzana karpacka
Spis treści

Występowanie

Występuje na niewielkim obszarze w północno-wschodnich Karpatach. W Polsce spotykana była wyłącznie w dorzeczu Wisły: w Sanie, Wisłoce, Dunajcu i na oddalonym stanowisku pod Warszawą. Znana jest ponadto z dopływu Dniestru (Strwiąż) na Ukrainie.

Budowa zewnętrzna

Głowa stosunkowo duża. Otwór gębowy dolny, z szerokimi wargami, wyposażony w 2 pary wąsików (umiejscowionych w kącikach ust oraz na końcu pyska). Ciało niskie i wydłużone. Przy nasadzie płetwy grzbietowej lekki spadek linii grzbietu. Ubarwienie strony grzbietowej brązowawe. Boki oraz spód ciała złotawe. Od grzbietu po płetwę ogonową ciągnie się plamkowanie (które z czasem blednie). Łuski średniej wielkości. Na łuskach znajdują się brodaweczki. Płetwy piersiowe, brzuszne oraz dolny płat płetwy ogonowej w jasnopomarańczowej barwie. Płetwa grzbietowa równo bądź prawie równo ścięta. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są zaokrąglone. Płetwa ogonowa głęboko wcięta, z zaostrzonym górnym płatem. Dymorfizm płciowy odznacza się m.in. w wysokości płetwy odbytowej, która jest dłuższa u samic.

Biologia

Zamieszkuje wyłącznie rzeki – zarówno duże, jak i niewielkie. Ryba ta preferuje głównie miejsca z szybkim prądem i kamienistym dnem. W celu składania ikry wędruje w górę rzeki. Rozród odbywa w płytkim, dobrze natlenionym miejscu, o żwirowym lub kamienistym podłożu. Do tarła przystępuje od maja do lipca. Tarło jest porcyjne, ikra składana jest 2-3 razy. Wylęg następuje po około tygodniu. Larwa po wyklucia ma około 9 mm. Dojrzałość płciową osiąga w drugim (w przypadku samców) bądź między czwartym a piątym rokiem życia (samice). Żywi się dennymi bezkręgowcami (owadami, ich larwami, mięczakami, skorupiakami) oraz ikrą innych ryb. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
4.5/5 - (20 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!