JASKÓŁKA RUDAWA. Ptak. Zwierzę - jaskółka rudawa
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Jaskółkowate Cecropis Jaskółka rudawa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Jaskółka rudawa (Cecropis daurica)

Jaskółka rudawa. By Agustín Povedano from El Puerto de Santa María, Extremadura y Andalucía (Golondrina dáurica Cecropis daurica) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Spis treści
Wstęp

Jaskółka rudawa jest wielkości wróbla (Passer domesticus), nie wliczając wydłużonych sterówek. Do kraju zalatuje wyjątkowo (pojedyncze stwierdzenia). Ptak towarzyski poza sezonem lęgowym. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Gatunek wcześniej umieszczany w rodzaju Hirundo obecnie należy do Cecropis.

Wygląd

Jaskółka rudawa posiada dziób mały, czarny. Tęczówka oczna ciemna. Boki głowy rdzawobrązowe. Kark z rdzawą półobrożą. Ciemię, płaszcz praz barkówki czarne, niebiesko połyskujące. Spód jasnym, płowo-biały bądź rdzawo płowy, w rozmyte kreskowanie. Długie, spiczaste skrzydła. Ogon głęboko rozwidlony, z wydłużonymi skrajnymi sterówkami. Sterówki i lotki czarnobrązowe, z zielonkawoniebieski połyskiem. Kuper jasno rdzawoczerwony. Brak dymorfizmu płciowego. U osobników młodocianych skrajne sterówki są krótkie. Boki głowy jaśniejsze, niebieski połysk jest słabszy, brzegi lotek jasne. Kuper jasny.

Występowanie

Jaskółka rudawa przez cały rok występuje w Afryce, na terenie pustyń i półpustyń na południe od Sahary oraz w pobliżu jezior: Wiktorii, Tanganika i Malawi. Ponadto stale zamieszkuje Półwysep Indochiński, Sumatrę i Jawę w Azji. Natomiast w północno-zachodniej Afryce, południowej Europie, na Bliskim Wschodzie, w południowej i południowo-wschodniej Azji przebywa w okresie rozrodczym. Dodatkowo w okresie zimowym spotykana jest na Półwyspie Indyjskim i w północnej Australii.

Biotop

Jaskółka rudawa zamieszkuje różnorodne otwarte przestrzenie, doliny rzeczne, rozlewiska, stepy, łąki, pastwiska, a nawet morskie klify.

Lęgi

Jaskółka rudawa gnieździ się pod stropem groty, na skałach, pod mostami. Gniazdo z błota, zamknięte, z tunelem wejściowym. Wyścielone trawą i piórami. Do lęgów przystępuje dwa lub trzy razy w roku. Samica składa 3 do 6 białych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi około dwóch tygodni. Po 22-27 dniach młode wylatują z gniazda.

Pokarm

Jaskółka rudawa jest owadożerna. Pokarm chwyta w locie

4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments