LAMPART MORSKI. Ssak. Zwierzę - lampart morski, amfitryta lamparcia
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Fokowate Hydrurga Lampart morski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lampart morski (Hydrurga leptonyx)

Nazywana/y także: amfitryta lamparcia
Lampart morski,Hydrurga leptonyx,Leopard seal
Spis treści
Wygląd

Lampart morski posiada długość ciała w granicach 2,5 -3,5 m, masa ciała dochodzi do 380 kg. W przeciwieństwie do większości gatunków z rodziny fokowatych, gdzie samiec rozmiarami i wagą wielokrotnie  przewyższa samicę, u lamparta morskiego to samica jest większa od samca. Ciało lamparta morskiego ma kształt cylindryczny, pod skórą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Pysk tego zwierzęcia jest wydłużony, zęby ostre i długie. Ubarwienie może być ciemnoszare / czarne na grzbiecie i jasnoszare na brzuchu lub jednolicie jasnoszare z czarnymi plamami. Płetwy są silne i duże.
 

Występowanie

Lampart morski zamieszkuje lody Antarktyki. Zimą wędruje na wody w sąsiedztwie wysp antarktycznych i południowych krańców kontynentu.
 

Tryb życia

Lampart morski potrafi szybko pływać, osiągając prędkość do 40 km na godzinę. Może wyskakiwać z wody na wysokość 2 metrów. Na lądzie porusza się powoli i niezgrabnie. Często można spotkać go blisko pływającej kry. Na morzu prowadzi samotny tryb życia lub, w okresie rozrodczym, żyje w rodzinach typu monogamicznego. Rodziny takie można zobaczyć odpoczywające na krach lodowych.
 

Odżywianie

Lampart morski jest bardzo zwinnym i skutecznym wodnym drapieżnikiem. Chociaż nie gardzi rybami i krylem, żywi się głównie zwierzętami stałocieplnymi. Jego ofiarami są pingwiny i młode foki. Polując często zaczaja się przy brzegu i czeka spokojnie na wyskakujące z wody pingwiny. Następnie atakuje błyskawicznie i brutalnie.
 

Rozmnażanie i rozwój

Lampart morski tworzy rodzinę typu monogamicznego. Samiec nie musi toczyć tak licznych walk z rywalami, jak samce gatunków poligamicznych. Ciąża trwa 2 miesiące. Zazwyczaj rodzi się tylko 1 młode. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 -4 lat, samce później -po 4 -6 latach.

4.7/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciąża u amfitryt trwa od 8 do 12 miesięcy (według Wikipedii), a nie 2 miesiące.

Mi się bardzo podoba bo potrzebuję akurat na poniedziałek na 17 maj 2021. dzięki za to.Alamors.

Pomocna strona. :)