Sroka (Pica pica)

Tego ptaka znają chyba wszyscy. Dzięki eleganckiemu biało-czarnemu upierzeniu i charakterystycznemu chodzeniu, połączonemu z kiwaniem się, trudno pomylić go z innym gatunkiem. W dodatku coraz częściej i liczniej spotykamy srokę w miejscach naszego zamieszkania. Ale, niestety, nie zawsze wzbudza ona sympatię, gdyż jest specjalistką od plądrowania cudzych gniazd.
Wygląd
U sroki nie występuje dymorfizm płciowy. Upierzenie jest kontrastowe: głowa, pierś, skrzydła i ogon czarne (u dorosłych z metalicznym połyskiem), spód ciała, barki i plamy na lotkach białe. Długi ogon (1/3 długości ciała) jest schodkowany ku tyłowi. Dziób i nogi czarne. Ciało ma długość ok. 46 cm, rozpiętość skrzydeł 60 cm, waga ok. 200g.
Biotop
Biotop naturalny sroki stanowią młode niewielkie drzewostany z domieszką brzóz oraz olszyny i kępy zadrzewień w okolicach dolin rzecznych i łąk. Od lat jego środowiskiem stały się nawet duże miasta.
Występowanie
Sroka zamieszkuje całą Europę, część Azji (bez obszarów północnych) oraz zachodnią część Ameryki Północnej. Jest ptakiem osiadłym i nie podejmującym wędrówek, zimuje w obrębie areału lęgowego. W Polsce jest to liczny ptak lęgowy z tendencją do ciągłego wzrostu liczebności.
Lęgi
Sroka buduje charakterystyczne, kuliste, widoczne z daleka gniazda z daszkiem. Zakłada je bardzo wysoko na drzewach lub nisko w gęstych krzewach. Budulcem są patyki, a także glina, którą wylepiają wnętrze i trawy. Wyprowadza 1 lęg w roku, na ogół w kwietniu, samica składa 4-10 zielonkawoniebieskich jaj w szare plamy. Wylęg następuje po 17-18 dniach, a młode opuszczają gniazdo po 22-27 dniach.
Pokarm
Latem główną pozycję w diecie sroki stanowią owady. Ale sroki są wszystkożerne. Jak już wspomniano plądrują gniazda innych ptaków zjadając nie tylko jaja, lecz także pisklęta. Można je też spotkać żerujące na padlinie. Polują również na gryzonie. Zimą znajdują pożywienie na wysypiskach śmieci i zjadają większe ilości nasion.
dz
jeden z najbardziej agresywnych i sprytnych ptaków na świecie. Z własnej obserwacji mogę powiedzieć że, potrafi udawać głosy piskląt by znaleźć gniazda innych ptaków. Potrafi również atakować inne ptaki z zaskoczenia. Również byłem świadkiem ataków metodycznych, widziałem jak obsiadły gniazdo sokoła i tak długo skrzeczały ze, sokół w koncu nie wytrzymal i odleciał. Sroki natychmiast dobrały się do gniazda kompletnie je wyczyszczają z piskląt. Sroki szybko sie rozprzestrzeniaja na swiecie dzieki zmianom klimatow. Jak już wspomniałem, potrafią polować zbiorowo. Widziałem ich stadne ataki na kuropatwy, male zające a nawet koty czy psy. Australijskie sroki należą do najbardziej agresywnych. Znane są tam z ataków na rowerzystów i spacerowiczów czy jakichkolwiek zwierząt które pojawiają się w pobliżu ich gniazd. Mają też duże poczucie społeczności i potrafią zbierać się nad zabita sroka probujac ja wskrzesić swoim skrzekiem. Mlode osobniki czesto zbieraja się w stada terroryzujące inne ptaki a nawet zwierzęta domowe. Wiosna często organizując się w stada walcza o terytorium lęgowe z innymi ptakami. Sroki są też bardzo pamiętliwe, potrafia rozpoznac ludzi i to do tego stopnia że, odróżniają polującego od zwykłego spacerowicza bez względu na noszone ubranie. POtrafią też eksperymentować i wzajemnie od siebie się uczyć i tak na przykład doskonale potrafia rozpoznac worki ze odpadkami organicznymi a nawet pozostawione tekturowe pudełko z żywnością czy mleko w plastikowym czy tekturowym pojemniku.