Suzu gangesowy (Platanista gangetica)

Wygląd
Suzu gangesowy należy do rzędu walenie (Cetacea). Reprezentowany jest przez dwa podgatunki. Pysk jest mocno wydłużony. Barwa ciała szara do brązowej. Grzbiet jest ciemnoszary. Spód jest jaśniejszy, różowawy. Głowa z wyraźnym czołem. Oczy są niewielkie. Płetwa grzbietowa jest mała. Płetwa ogonowa pozioma. Samice są większe od samców oraz mają dłuższe pyski.
Występowanie
Suzu gangesowy występuje w systemach rzecznych uchodzących do Zatoki Bengalskiej w Bangladeszu. Spotykany głównie w rzekach: Ganges, Brahmaputra, Meghna, Karnaphuli i Hoogli na terenie Bangladeszu, Indii, Nepalu i Butanu. W związku z izolacją geograficzną poszczególnych populacji wyróżnia się dwa podgatunki tego delfina.
Tryb życia
Suzu gangesowy jest delfinem słodkowodnym. Występuje w dużych rzekach, dopływach, strumieniach i jeziorach. Preferuje głównie wody głębokie o zróżnicowanym nurcie. W sezonie powodziowym przebywa także na rozlewiskach. Barierą występowania suzu gangesowego w górę rzek są zarówno naturalne progi skalne, jak i coraz liczniejsze sztuczne bariery, betonowe progi i tamy. Głównymi zagrożeniami są fragmentacja siedlisk, zanieczyszczenie rzek, intensyfikacja rolnictwa, ponadto wiele osobników ginie w sieciach rybackich. Suzu ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Jest gatunkiem towarzyskim, żyje w małych stadach.
Odżywianie
Suzu gangesowy żywi się głównie rybami oraz bezkręgowcami (mięczakami, skorupiakami). Do wyszukiwania pokarmu używa echolokacji.
Rozmnażanie i rozwój
Suzu gangesowy może przystępować do rozrodu przez cały rok. Szczyt porodów ma miejsce wczesną zimą lub na wiosnę. Ciąża trwa około 10 miesięcy. Samica rodzi jedno młode. Młode po urodzeniu mierzy 70 cm. Po 1-2 miesiącu życia młode zaczyna żywić się rybami. Odsadzone jest dopiero po roku. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 10 rokiem życia. Na wolności żyje średnio 18-22 lata.