Uchatek grzywiasty (Eumetopias jubatus)
Wygląd
Uchatek grzywiasty jest największym uchatkowatym na świecie. Ciało jest wydłużone. Małżowiny uszne są widoczne. Barwa ciała różnorodna od jasnożółtej przez rudą po ciemnobrązową. Strona brzuszna jest nieco ciemniejsza. Kończyny przekształcone są w płetwy. Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samce są znacznie większe od samic. U samców na grzbiecie znajdują się dłuższe włosy tworzące grzywę. Szczenięta rodzą się czarnobrązowe.
Występowanie
Uchatek grzywiasty występuje na północy Oceanu Spokojnego. Jego zasięg obejmuje wody chłodne i arktyczne głównie na szelfie kontynentalnym od północnej Japonii, przez Morze Ochockie, Morze Beringa, Zatokę Alaska, wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej po Kalifornię w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.
Tryb życia
Uchatek grzywiasty prowadzi wodno-lądowy tryb życia. Zamieszkuje zimne wody oceaniczne. Przebywa głównie w pobliżu brzegów i na skalistych wybrzeżach. Jest rzadko spotykany na otwartym morzu z dala od lądu. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN).
Odżywianie
Uchatek grzywiasty żywi się kręgowcami (rybami) oraz bezkręgowcami (mięczakami). Pokarm zdobywa w nocy w wodzie.