Żaba trawna - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Żabowate Rana Żaba trawna
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Żaba trawna (Rana temporaria)

Żaba trawna, Rana temporaria, Common Frog
Spis treści

Najczęściej spotykany gatunek krajowego płaza, dość pospolicie zamieszkujący wilgotne lasy i łąki.  Zwraca uwagę dużą zmiennością ubarwienia i szerokim zasięgiem występowania.

Wygląd

Żaba trawna to średniej wielkości żaba o smukłym ciele, wyłupiastych oczach i szerokim pysku. Podstawowym ubarwieniem są różne odcienie brązu, na tym tle szereg ciemnobrązowych lub czarnych plam o nieregularnym kształcie.  Strona brzuszna jaśniejsza, zazwyczaj kremowa niekiedy z kolorowymi plamkami. W szacie godowej u samców podgardle przybiera barwę niebieską a plamistość grzbietu okresowo zanika.

Występowanie

Żaba trawna jest spotykana na ogromnym terenie rozciągającym się od północnej części Półwyspu Iberyjskiego, poprzez całą północną i środkową część Europy i Azji aż po Wyspy Japońskie. Jest jedynym płazem na północy sięgającym do Przylądka Północnego (71°60’ N) i żyjącym w pasie tundry arktycznej. Nic dziwnego, że na tak dużym obszarze wytworzyła kilka ras. W Polsce jest najczęściej spotykanym gatunkiem żaby brunatnej, chociaż na skutek niszczenia miejsc rozrodu a także wzrastającego ruchu samochodowego staje się mniej liczna.

Środowisko i tryb życia

Żaba trawna zamieszkuje zróżnicowane środowiska, najczęściej są to lasy mieszane a także wilgotne łąki oraz torfowiska. Niekiedy zasiedla także ogrody, parki i sady, a także polany, rzadziej spotykana na polach uprawnych. Jest aktywna o zmierzchu oraz w nocy, w ciągu dnia najczęściej przebywa w kryjówce, jedynie w deszczowe dni jest bardziej aktywna. Zimuje przeważnie na dnie zbiorników wodnych  zagrzebana  w mule, chociaż młodociane osobniki zimują także na lądzie w wilgotnych kryjówkach. Jest gatunkiem który najwcześniej budzi się ze snu zimowego. Oprócz okresu godów oraz zimowania spotykana jest wyłącznie na lądzie.
 

Rozmnażanie

Żaba trawna do godów najczęściej dochodzi w końcu marca. Wtedy to samice trzymane przez samce w ampleksusie składają w wodzie od 900 do ponad 4 000 jaj. Skrzek tworzy galaretowate, kuliste kłęby najczęściej pływające tuż przy powierzchni wody. Kijanki nie są duże, rosną maksymalnie do 5 cm długości. Przeobrażenie następuje po 2-3 miesiącach, przeważnie w czerwcu, a świeżo przeobrażone żabki mają 1-1,5 cm. W chłodniejszym klimacie (zwłaszcza w górach) zdarza się, że rozwój kijanek przebiega wolniej, w efekcie w tej postaci żaby te zimują, a przeobrażenie następuje w kolejnym roku.

Pokarm

Żaba trawna poluje na wszelkie bezkręgowce, najczęściej są to rozmaite owady i pajęczaki (zwłaszcza te aktywne w nocy) ale nie gardzi też dżdżownicami oraz ślimakami.

4.9/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

lol też macie do szkoły temat o żabach ja, też mam ale co najdzjwnjeisze na JNFORMATYKĘ ( W zeszycie )
Chore nie !!!
lol
XD:
pa

Pomóżcie nie wiem co napisać mam to na jutro do szkoły dziękuje za odpowiedzi pomóżcie pliss…

xd

siema bardzo to modre o tych żabach :D XD

szukam ciekawostek o żabach do szkoły

Nie znam ale może cię zaciekawi Salamandra Planista. :D

pomużcie plis

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!