Żółw zielony - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Gady Żółwie Żółwie morskie Chelonia Żółw zielony
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Żółw zielony (Chelonia mydas)

Nazywana/y także: żółw jadalny
Żółw zielony, Chelonia mydas, Green sea turtle
Spis treści

Piękny żółw zasiedlający tropikalne morza świata jest masowo poławiany dla mięsa, a jego jaja są uważane za rarytas. Niestety połowy oraz zanieczyszczenia mórz przyczyniają się do zmniejszania liczebności tego gatunku.

Wygląd

Duży gatunek żółwia o silnie spłaszczonym pancerzu i kończynach przypominającym kształtem wiosła (przednia para dłuższa niż tylna), co jest przystosowaniem do wodnego środowiska życia. Ubarwienie ciała przeważnie oliwkowozielone lub brunatne, strona spodnia jaśniejsza kremowa lub żółtawa.

Występowanie

Zasiedla wszelkie morza i oceany w strefie równikowej (strefa tropikalna i subtropikalna). Mimo ogromnego zasięgu występowania jego populacja kurczy się.

Środowisko i tryb życia

Gatunek wybitnie wodny, w praktyce niemal całe życie spędza w morzach i oceanach, na ląd wychodzą jedynie samice w celu złożenia jaj. Można je spotkać jak żerują na podwodnych łąkach, lub w pobliżu skał porośniętych glonami lub jak wytrwale pływają w toni oceanu. Co pewien czas wynurzają się by zaczerpnąć powietrza, podobnie jak inne gady oddychają powietrzem atmosferycznym. Stąd wszelkie dryfujące sieci mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla żółwia, który zaplatany w nie jest w stanie się wynurzyć. 

Rozmnażanie

Dojrzewa płciowo późno, dopiero w wieku 10-24 lat (inne źródła mówią nawet o 45-50 latach), co jest uzależnione od wielkości. Kopulacja następuje w wodzie, przeważnie w niedużej odległości od brzegu. Po 40-72 dniowej ciąży samica wypełza na ląd i składa jaja na plaży, do wykopanego wcześniej dołka. Jedna samica może złożyć od 100 do 200 jaj, ale do rozrodu przystępuje co 2-3 lata. Mimo starannego zasypywania jaj, wiele z nich pada łupem zarówno różnych drapieżników jak i okolicznej ludności.Tuż po wykluciu młode żółwie kierują się w stronę wody, jednak tylko nieliczne osiągną  wiek dojrzały. Początkowo, aż do osiągnięcia pewnej wielkości masowo padają łupem wielu gatunków ptaków i ryb. Miejsca składania jaj są stałe dla różnych populacji, a żółwie przybywają na nie niezależnie od miejsc stałego występowania. Oznacza to, że część osobników przepływa wtedy kilka tysięcy kilometrów.

Pokarm

Podstawę jego pożywienia stanowią wszelkie rośliny morskie, a więc przeważnie glony.

5/5 - (7 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

dzięki będę pisać o tym żółwiu referat

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!