SROMOTNIK SMRODLIWY. Grzyb. Roślina - sromotnik smrodliwy, śmierdziel
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki sromotnikowce sromotnikowate sromotnik Sromotnik smrodliwy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus)

Nazywana/y także: sromotnik bezwstydny, sromotnik śmierdzący, sromotnik wstydliwy, bedłka pańska, jajczak, panna-bedłka, słupiak cuchnący, smardz cuchnący, smrodnik, smrodziuch, sromnik, śmierdziak, śmierdział, śmierdziel, śmierdziuch
Sromotnik smrodliwy. By Jerzy Opioła (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Spis treści
Wstęp

Sromotnik smrodliwy, z powodu swojego nieprzyjemnego zapachu, jest grzybem niejadalnym, chociaż w niektórych krajach, na przykład we Francji uważany jest za przysmak.  W Polsce występuje pospolicie. 

Sezon

Występuje od maja do listopada.

Występowanie

Występuje we wszystkich typach lasów. Rośnie w formie pojedynczej lub w grupach. Często znaleźć go można w parkach, ogrodach i zaroślach. Jest grzybem bardzo rozprzestrzenionym, występuje pospolicie wszędzie oprócz wyższych terenów górskich.

Wygląd

Młody owocnik jest kulisty lub jajowaty – przypomina kształtem piłeczkę pinpongową. Średnica owocnika w tym stadium wynosi około 6 cm. Przyrośnięty jest do podłoża grzybnią, która przypomina korzeniaste sznury. Częściowo młode okazy są ukryte pod ziemią, dopiero później okrywa pęka i wydostaje się z niej trzon, który zakończony jest naparstkowatym lub dzwonkowatym kapeluszem. Jest to tak zwany receptakl, czyli dojrzały owocnik. Młode owocniki mają słaby zapach, który przypomina zapach rzodkiewki.

Receptakl osiąga wysokość od  10 do 30 cm. Ma walcowaty kształt i porowatą powierzchnię. Na szczycie znajduje się dzwonkowata lub naparstkowata główka, która pokryta jest cuchnącym, zielonym śluzem, w którym znajdują się zarodniki. Grzyb wydziela zapach padliny. Zwabia on swoim zapachem owady, a przede wszystkim muchy, które rozprzestrzeniają zarodniki grzyba i odżywiają się śluzem. Po wyjedzeniu przez muchy śluzu, receptakl ma na powierzchni puste komory.

Zarodniki podłużnie eliptyczne, żółtawe.

Właściwości

Wyciąg ze sromotnika smrodliwego używany jest do leczenia zakrzepicy – zmniejsza on występowanie zakrzepów.

Zastosowanie

Sromotnik smrodliwy jest określany jako grzyb niejadalny ze względu na swój cuchnący zapach i nieprzyjemny smak. W niektórych miejscach – na przykład we Francji czy w Niemczech grzyby te, po usunięciu śluzu, spożywa się. Uznaje się je za bardzo wykwintny przysmak – są używane do marynowania, zjada się je na surowo, czy też wykorzystuje do przyprawiania kiełbas. W Polsce czasami spożywa się młode osobniki – można je na przykład usmażyć.

Sromotnik smrodliwy – pytania i odpowiedzi

Czy czarcie jajo to muchomor smrodliwy?

To określenie, którym opisuje się kuliste, niedojrzałe owocniki tego gatunku.

Czy grzyb sromotnik wstydliwy śmierdzi od samego początku?

Nieprzyjemny zapach wydzielają dopiero dojrzałe muchomory bezwstydne. Młode owocniki są pozbawione tej właściwości.

Dlaczego odmiana wydziela taki odór?

Zapach przyciąga muchy, które żywią się wierzchnią warstwą powłoki. Zawiera ona zarodniki. Owady je przenoszą, wspomagając rozwój nowych okazów grzyba sromotnika smrodliwego.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments