Diamentowa sztuczna nerka
Ekologia.pl Artykuły Medycyna i zdrowie Diamentowa sztuczna nerka

Diamentowa sztuczna nerka

Zbudowany z diamentowych warstw filtr dializacyjny może być skuteczniejszy i bardziej niezawodny niż konwencjonalny, a także na tyle mały, że da się go wszczepić do wnętrza ciała.

Dializa zmusza pacjentów do podporządkowania jej całego trybu życia, sztuczna nerka nie jest też tak skuteczna, jak prawdziwa – usuwa mniej szkodliwych substancji, a traci więcej potrzebnych organizmowi biocząsteczek.


William Fissel z Z Cleveland Clinic w Ohio wraz z kolegami z University of Michigan opracował filtr zbudowany z warstw diamentu – każda z nich ma otworki o coraz mniejszej średnicy, przepuszczające tylko cząsteczki o określonych rozmiarach. Większe cząsteczki, które mogłyby zatkać otworki, odpycha ładunek elektryczny. Taki filtr jest skuteczniejszy w działaniu, może pracować przy normalnym ciśnieniu krwi i na tyle mały, że dałoby się go wszczepić do wnętrza organizmu. Być może oznacza to przełom, dla dializowanych obecnie pacjentów.

Niewydolność nerek jest problemem milionów ludzi na całym świecie. By żyć, potrzebują przeszczepu lub cyklicznego podłączania do sztucznej nerki.

Ekologia.pl
4.7/5 - (20 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments